23 Ağustos 2017 Çarşamba

Dikkat önlemsizlik çarpmasın!

29 Haziran 2012, 17:39
Dikkat önlemsizlik çarpmasın!
Haber Merkezi
Trafikte can güvenliğine ne yazık ki yeteri kadar önem verilmiyor. Ebeveynler hiç şüphesiz ki çocukları için her şeyin en iyisini isterler ancak bazen çocuklarına özgüven aşılamak, çocuklarının yüzlerinde küçücük bir gülümseme görmek için evlatlarının canlarına mal olabilecek yanlışlar da yapabiliyorlar. Hepimiz direksiyon başında çocuklarını kucaklarında taşıyan anne-babalara rast gelmişizdir. Çocukların can güvenliği için ön koltukta anne-baba kucağında değil, arka koltukta güvenli oto koltuğu ile seyahat etmeleri gerekiyor. Çocukların arka koltukta seyahat etmeleri herhangi bir kaza anında çocukların hayatta kalma şanslarını da yükseltiyor.

Trafikte çocukların can güvenliğini sağlamak için en büyük etkenlerden biri olan çocuk koltuklarının önemi hakkında Maxi-Cosi Türkiye Pazarlama Sorumlusu Katre Küçük’den önemli bilgiler aldık.

Türkiye Pazarlama Sorumlusu Katre Küçük, otomobillerde çocuk koltuğu kullanmanın önemi hakkında şöyle konuştu; “Otomobillerde çocuk oto güvenlik koltuklarının kullanılması hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmalı. Uluslararası standartlarla belirlenmiş kurallara göre 2012 yılının Haziran ayından itibaren Türkiye’de de yürürlükte olan bir oto koltuğu güvenliği yasası var. Buna göre 36 kilodan hafif, 1.50 cm’den kısa boylu çocukların mutlaka arka koltukta ve çocuk oto koltuğunda seyahat etmeleri gerekiyor.

Oto Koltuklarında ECE R44-04  standartı olmalı

Pazarlama sorumlusu Katre Küçük çocuklar için oto güvenlik koltuğu alımında şu özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı; “ Ebeveynler oto koltuğu seçimi yaparken mutlaka oto koltuğunun ECE R44-04  standartına uygun olup olmadığına baksınlar. ECE R44-04, oto koltuğunun çocuklara maksimum korumayı sağlaması için sahip olması gereken özelliklerle ilgili Avrupa standartlarını içeriyor.  Bu standart kapsamında oto koltuklarında çocuk güvenliğinin sağlanması için kemer tokasının hızlı bir şekilde açılması, çocuğun eliyle ulaşabileceği yerde olması gibi özellikler var.

Çocuklar oto koltuklarının kemer tokasını çıkarabilmeli

Ebeveynlerin çocuklarının oto koltuğun kemer tokasını çıkarabilecek olmasından duyduğu rahatsızlığı ve bunun yanlış bir algılama biçimi olduğunu Katre Küçük şöyle anlattı; “Ebeveynler çocuğum kemerini kendisi çıkartırsa çocuğumun güvenliği nasıl sağlanacak gibi yanlış bir düşünceye kapılıyorlar. Olaya bir de şuradan bakmak lazım, kaza anında anne-babanın vefatı durumunda çocuk otomobilde iyi bir oto koltuğuna oturtulmuşsa çocuğun koltuğun tokasını açabilmesi, otomobilin içierisinden kendisini çıkartabilmesi halinde kazadan kurtulma şansı çok yüksek.”

Oto koltuğun monte edilmesi

Ebeveynlerin oto koltukların montajını yaparken yaşadığı sıkıntılar ve bunların nedenleriyle ilgili Küçük; “Bu konuyu iki şekilde değerlendirmek gerekiyor. İlk olarak koltuğun içerisine yerleştirileceği otomobilin özelliklerine bakılmalı. İkinci olarak da oto koltuğunun üzerindeki yönlendirme işaretlerine ve açıklamalara çok dikkat edilmeli. Dünya üzerinde 2006 yılından beri isofix dediğimiz, çocuk koltuklarının otomobilin arka koltuğuna sabitlendiği kancalarla birlikte üretilmesi söz konusu oldu. Ebeveynler koltuk seçimi yaparken eğer isofixli oto koltuğu alıyorlarsa kendi araçlarında isofix kancası olup olmadığına dikkat etsinler. Diğer yandan da oto koltuğunun üzerinde bulunan bir takım işaretler vardır. Bu işaretler gerek kemerle gerekse isofixle oto koltuğunun otomobilin içine nasıl uygun formda bağlanabildiğini gösterir. Elbette kolay monte edilen oto koltukları da var, ebeveynleri montajda zorlayan oto koltukları da var. Ancak genel olarak oto koltukları otomobile bir kez monte edilir. Dolayısıyla normal şartlarda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Katre Küçük ECE R44-04 standartının önemini ise şu sözleriyle açıkladı, “Oto koltuklarında güvenliğin tam olarak sağlanabilmesi ECE R44-04 standartlarının yakalanmasıyla mümkün olabilir. Özellik de oto koltuğunun hız testleri, yan darbe testleri, arka çarpma testleri gibi testlerden geçerliliğinden emin olmak için.”

Oto koltuğunun renginden ve dizaynından çok çarpma testlerinin sonuçları önemli!

ECE R44-04  standartlarına sahip olan çocuk oto koltuklarının fiyatları ise 70 ila 800 TL arasında değişiyor. Bunu belirleyen faktörlerle ilgili Küçük; “Ebeveynler oto koltuğunun ECE R44-04 standartına uygunluğunu koltuğun üzerinde görebiliyorsa ki bunlar sertifikalarla sabitlenmiştir, gönül rahatlığıyla satın alabilirler oto koltuklarını. Ancak burada çok dikkat edilmesi gereken husus oto koltuğun dizaynını, rengini incelemekten ziyade  çarpma testlerinin sonuçlarını incelemek. Oto koltuklarının üretici firmalara ciddi maliyeti var. Koltuklarda kullanılan kumaşların yanmaz veya geç tutuşur olması, darbe emici özellikler için plastiklerin ve köpüklerin kullanılması ve buna benzer birçok özelliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Bunların hepsi ve çarpışma testleri bir maliyet. Dolayısıyla çok ucuz bir koltuğun ne yazık ki çok güvenli olduğunu söyleyemiyoruz. Çocuklarının güvenliği için oto koltuğu satın alacaklar öncelikle lütfen oto koltuğunun ECE R44-04  standartlarına uygun olup olmadığını ve testlerden geçer not alıp almadığını kontrol etsinler.

GAZETE MANŞETLERİ

300x250

ARŞİV