‘Dizel devri bitiyor mu!’ sorusuna BMW’den cevap

2373
Dizel bitecek mi

Son dönemin en çok sorulan sorusu: Dizel devri bitiyor mu? BMW dizel ve benzinli motor üretimine ilişkin sorulan sorulara son noktayı koydu.

İşte BMW’nin cevabı: Dizel üretimi en az 20 yıl, benzinli üretimi ise en az 30 yıl daha sürecek. Ancak, dizel ve benzinli motor üretiminde hacimler değişecek.

Elektrifikasyonun ön saflarında yer almasına rağmen, BMW öngörülebilir gelecek için içten yanmalı motorlara yoğun yatırım yapmaya devam edeceğini açıkladı.

BMW Grup Teknik Direktörü Klaus Froelich, Münih’teki BMW NextGen etkinliğinde yaptığı açıklamada 2025 yılına kadar hala araçların en az yüzde 80’inin içten yanmalı bir motora sahip olacağını söyledi.

Froelich, BMW’nin dizel araçlarının üretiminin en az 20 yıl daha süreceğini ve benzinli motorların ise en az 30 yıl daha devam edeceğini belirtti.

Froelich, “Rusya, Orta Doğu ve Çin’in iç kısmı gibi şarj altyapısı olmayan alanları görüyoruz, bu nedenle 10 ila 15 yıl daha benzinli motorları tercih edecekler” dedi.

Çin elektrikli, Avrupa hibrit araçlara duyarlı olacak!

Froelich’e göre; Çin’in Pekin ve Şangay gibi büyük şehirlerinde yaklaşık 10 yıl içinde elektrikli araçlar yoğunlukta olacak. Avrupa’nın hibrit araçlara daha duyarlı olacağı öngörülüyor. ABD’de, akülü elektrikli araçlar esas olarak Batı Kıyısı ve Doğu Kıyısı’nın bir kısmında satış şansı bulacak, ancak ana tercih olmayacak. ABD, emisyon kredisi oluşturmak için BMW’nin sportif M alt markasından daha güçlü plug-in melezleri tercih edebilir.

Elektrikli araçta gelecek kötüleşebilir!

Froelich, “Elektrifikasyona geçiş çoktan aşıldı” dedi. “Akülü elektrikli araçlar akü hammaddesi  açısından daha pahalı. Bu sorun devam edecek ve sonunda bu hammaddelere olan talep arttıkça elektrikli araçların üretimi problem olacak” dedi.

Froelich’e göre; içten yanmalı motorlar bir süre BMW’nin ürün gamında kalmaya devam edecek ancak, portföyleri sert bir şekilde daralacak. BMW 1.5 litrelik üç silindir ünitesinin üretimini sonlandıracak. Çünkü Avrupa’nın zorlu emisyon standartlarına uymak çok pahalıya patlıyor. Motor zaten sadece Avrupa’da satılıyordu.

V-12 motorlar gidiyor, üç turbolu  dizel motorlar geliyor

Buna ek olarak, BMW’nin 750d üst sınıf otomobilinde sunulan dört turboşarjı olan 400 beygirlik altı silindirli dizelin üretimi devam edecek.

Ayrıca, BMW dört ve altı silindirli dizel motorları geliştirmeye de devam edecek, ancak bu motorlar üç turbodan daha fazlasına sahip olmayacaklar.

Froelich, “Her yıl, özellikle Çin’deki V-12’yi yeni emisyon düzenlemelerine güncellemek için yatırım yapmak zorunda kalıyoruz. V-12, dünya genelinde yılda yaklaşık 5.000 adet satış gerçekleştirdiğinde,  bu güncellemelerin BMW’ye maliyeti birim başına birkaç bin Euro” dedi.

BMW yöneticisi ayrıca V-8 benzinli motorunun geliştirilmesi üzerinde çalışıldığını söyledi. Froelich, “Takmalı hibrit uygulamalarla birleştirilmiş altı silindirli üniteler, zaten 500 kW’dan (680 hp) daha fazla güç ve yeterli torku sağlıyor” dedi.

Froelich, elektrikli V-8’lere daha fazla talep olacağını, elektrikli olmayan ünitelerin yüksek karbondioksit veriminden dolayı İngiltere ve Fransa gibi pazarlarda ağır vergilere çarptırıldığını söyledi.

Bu arada BMW 850i coupe’deki V-8, kilometre başına 220 gramdan fazla CO2 salıyor.