23 Ağustos 2017 Çarşamba

Elektrikli Otomobil ve Eşarj

21 Haziran 2012, 15:08
Elektrikli Otomobil ve Eşarj
Haber Merkezi
Elektrikli otomobiller hem otomobil üreticilerinin, hem de otomobil kullanıcılarının ilgi odağı olmuş durumda. Ancak konuyla ilgili kafalarda oluşan çok sayıda soru var.

Elektrikli otomobil dendiğinde ilk akla gelen isim olan ve 2008 yılında kurulan Eşarj Elektrikli Araçlar Sistemleri Anonim Şirketi Genel Müdür’ü Alper Barut, Elektrikli otomobil ve eşarj sistemleriyle ilgili merak edilenleri Oto Aktüel’e anlattı.

Eşarj Genel Müdürü Alper Barut ‘Eşarj’ın özel ve ticari olmak üzere iki çeşit istasyon tipi olduğunu belirterek istasyon çalışmalarıyla ilgili şunları anlattı; “Özel tip ve ticari tip olmak üzere iki çeşit istasyon var. Alıcı elektrikli otomobilini satın alınırken ev tipi dediğimiz iş yerlerine ya da evlerine kurabilecekleri bir istasyon da satın alıyor. Bununla ilgili ev tipi şarj istasyonlarının satışını ve kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de elektrikli otomobillerin satıldığı 20’den fazla ilde yetkili satıcı ağımızı kurmuş durumdayız. Yetkili satıcılarımız bu istasyonların hem satışını, hem kurulumunu hem de servis hizmetini veriyorlar. Ticari tip istasyonlar ise kamu alanlarında otomobilin park ettiği yerlerde görebileceğimiz eşarj istasyonları.”

“Yatırım yapmak isteyen firmalara da öncülük ediyoruz”
Genel Müdür Alper Barut, Eşarj olarak ticari tip istasyonlara yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Elektrikli otomobillerin otopark yaptığı her alanda, eşarjın ticari tip istasyonlarıyla karşılaşmaya başlayacağız. Biz istasyon yatırımları yaptığımız gibi yatırım yapmak isteyen firmalara da öncülük ediyoruz. Kendi sistemlerimizi Eşarj çatısı altında onlara kullandırıp; hem onlara bir yatırım imkanı, hem de kullanıcılara elektrikli otomobil kullanmanın keyfini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Eşarj’la otomobilinizi şarj etmek çok kolay!
Elektrikli otomobil  şarjının kolaylıklarına da değinen Alper Barut konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi; “Elektrikli otomobili satın alırken eviniz ya da iş yeriniz için özel tip şarj istasyonu satın alıyorsunuz. Bunu kullanması gayet basit. Evinizin ya da iş yerinizin elektrik tesisatına birçok güvenlik önlemiyle beraber istasyonun kurulumu sağlanıyor. Akşam eve gittiğinizde ya da sabah iş yerinize geldiğinizde çok rahat bir şekilde otomobilinizi şarj istasyonundan şarj edebiliyorsunuz. Bunun dışında otomobilinizi park ettiğiniz her alanda Eşarj’ın ticari istasyonlarıyla da otomobilinizi şarj edebileceksiniz.”
 
“Kullandığınız elektriğin bedeli aylık faturaya yansıyor”
İstasyonların ödeme biçimleriyle ilgili olarak bir sorumuza ise Barut;”Ev tipi istasyonlarda kullandığınız elektriğin bedeli aylık faturanıza yansıyor. Çünkü ev tipi istasyonlar evinizde ya da işinizde doğrudan sizin elektrik tesisatınıza bağlı olarak çalışıyor. Ticari tip istasyonlar ise size birçok hizmeti bir arada sunuyor; ticari istasyonlara aracınızı park edebiliyorsunuz, istasyonlarda aracın kullanım istatistiklerini görebiliyorsunuz. Aynı zamanda birçok ödeme opsiyonundan da faydalanabiliyorsunuz. Bu ödeme opsiyonlarının içerisinde üyelik sistemi var. Bunu mobil operatörler gibi düşünebilirsiniz; aylık sınırsız bir tarife satın alırsanız bütün eşarj istasyonlarından sınırsız şarj etme ve Eşarj istasyonlarının olduğu park alanlarını kullanma avantajı elde ediyorsunuz. Bunun dışında kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz ya da tek kullanımlık E-şarj istasyonlarıyla otomobilinizi şarj edebilirsiniz. Mobil ödeme yoluyla da istasyonlarımıza ulaşabilirsiniz.” şeklinde cevap verdi.

En hızlı ve en yaygın şarj istasyonu ağı
Alper Barut, Eşarj’ın gelecek hedeflerini ise şu şekilde anlattı; “Bizim asıl amacımız en yaygın ve en hızlı şarj istasyonu ağını Türkiye’de oluşturmak. Biz yalnızca Türkiye’de faaliyet göstermiyoruz. Aynı zamanda Gürcistan, Kıbrıs gibi ülkelerde de distribütörlerimiz mevcut. Tabii ki öncelikli olarak önem verdiğimiz yer Türkiye. Eşarj istasyonlarını bir sene içinde her yerde görüyor olacaksınız ve rahatlıkla elektrikli aracınızı kullanabilir duruma geleceksiniz.”

GAZETE MANŞETLERİ

300x250

ARŞİV