Esapekka Lappi: Kartingten ralli pilotluğuna!

844
Esapekka Lappi: Karting'ten Ralli pilotluğuna!

Esapekka Lappi WRC dünyasına 2011 Finlandiya Rallisi’yle adım attı. Lappi, FIA Dünya Ralli Gençler Şampiyonası ile başladığı ralli pilotu kariyerine, WRC ile devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Toyota takımında yarışan Esapekka Lappi, bu sezon eski takımı Citroen’de yarışıyor. Otomobil sporlarına karting ile başlayan Lappi, asfalt parkurları daha çok seviyor. Özellikle asfalt parkurlarda, karting tecrübesi olan pilotlar çizgiyi tutturmada daha başarılı oluyorlar. Ancak Lappi, asfalt parkurda yapılan Almanya Rallisi’nin parkurları için ayni görüşte değil.

Esapekka Lappi, 1 Ağustos 2019’da yapılan zorlu Finlandiya Rallisi’nde 2. olarak kendisine ve takımı Citroen’e çok önemli puanlar sağladı.

Finlandiya Rallisi’nde podyuma çıktı, Almanya’da ne yapacak

28 yaşındaki Finli sürücü, Formula 1’de yarışan Kimi Raikkonen’in aksine çok konuşkan, espirili ve sıcak kanlı bir pilot. Bilindiği gibi Esapekka Lappi, 1 Ağustos 2019’da yapılan zorlu Finlandiya Rallisi’nde 2. olarak kendisine ve takımı Citroen’e çok önemli puanlar sağladı. Lappi, Almanya’da yine podyum hedefliyor.

Almanya Rallisi için görüşlerini açıklayan Lappi, asfalt parkurun her an sürpriz yapabileceğinin altını çizdi.

Almanya Rallisi’nin kirli asfalt parkurlarıyla baş etmek çok zor!”

Lappi, 22 Ağustos’ta startı verilecek Almanya Rallisi için görüşlerini açıkladı. Lappi, asfalt parkurun her an sürpriz yapabileceğinin altını çizerek, şunları söyledi; “Parkurların geneli kirli asfalt, özellikle yağmur yağdığında başa çıkmak çok zor oluyor. Dürüst olmak gerekirse, bu durumdan hiç hoşlanmadım. Aslında geçen yıl hızımız oldukça iyiydi ve rakiplerimizin talihsizliğinden ya da hatalarından faydalansak da, yine de podyumda bitirdik yarışı.

Almanya’da zor olan, yolu okuyabilmek ve doğru bilgileri alabilmek… Bu yarışta kavrama çok önemli. Bazen bir köşeden diğerine çok fazla değişiklik gösterebiliyor, bu yüzden ne kadar kaygan olduğunu değerlendirmek çok zor oluyor! Burada sonuca gitmenin anahtarlarından biri de iyi lastik yönetimi. Her şeye rağmen Almanya hedefim yine podyum.”