Formula 1 Heyecanı bu hafta sonu’Hız Mabedi’ Monza’da

633
Formula 1 İtalya GP 2019

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 14. ayağı olan İtalya Grand Prix’si ‘hız mabedi’ olarak bilinen Monza pistinde yapılacak. Monza, her türlü sürprizin yaşandığı bir pist…

Pirelli, kendi ülkesinde, Monza’da gerçekleşecek İtalya Grand Prix’si için bu yıl şimdiye dek en sık görülen kombinasyon C2 beyaz sert, C3 sarı orta ve C4 kırmızı yumuşak lastikleri önerdi. Bu seçim, diğer tüm pistlerden daha fazla Grand Prix’ye ev sahipliği yapan Monza’ya ‘hız mabedi’ denmesini sağlayan hızlı düzlükler ve virajlar ile pistteki diğer zorluklarla başa çıkabilecek kombinasyonu sunuyor.

‘Hız Mabedi’ Monza Pisti’nin özellikleri

Geçen yıl sıralamalarda ilk pozisyonu alan Kimi Raikkonen, ortalama 263,587km/s ile Monza ve Formula 1 tarihindeki en yüksek tur hızına ulaştı. Monza yarışının en hızlı tur rekorunu ise 1 dakika 21.046 saniye (ortalama 257,320km/s) ile 2004’ten bu yana Rubens Barrichello elinde tutuyor.
Bu yıl önerilen lastikler, genel anlamda geçen senenin orta, yumuşak ve süper yumuşak hamurlarına benziyor. Tek fark olarak, mevcut C4, 2018’in süper yumuşağından daha yumuşak ve C2 de geçen senenin orta hamuruna göre biraz daha yumuşak. Her zamanki gibi, önceki yılların verileri yarışlar için lastik seçmek söz konusu olduğunda önemli bir faktör oluyor.
Takımlar, uzun düzlüklerde maksimum hıza ulaşmak için Monza’da mümkün olan en düşük bastırma kuvvetleriyle çalışıyor. Bu durum, lastiklerin virajlarda maksimum mekanik kavrama sağlamak zorunda olması ve bazen savrulma problemi yaşanabilmesi anlamına geliyor. Takımların tutuşu optimize etmek için arka lastikleri korumaya çalışması da buna sebep olabiliyor.

Tek pit stop stratejisi birincinlik getirdi!

Monza’da bu mevsim hava genellikle kuru ve sıcak oluyor ama geçen yıl Cuma ve Cumartesi günleri görülen aralıklı yağmurlar veri toplama işini oldukça zorlaştırdı.
Geçen sene üçüncü sırada başlayan Lewis Hamilton, rakiplerin çoğunun kullandığı tek pit stop stratejisiyle birinci oldu. Yarışa birinci sırada başlayan Raikkonen’den daha geç pite giren Hamilton, yeni lastiklerin avantajından yararlanarak sonraki turlarda liderliği ele geçirebildi.
Özellikle Rettifilo ve Roggia virajlarında pilotların çok sert çarpabildiği bazı büyük kaldırımlar bulunuyor. Dolayısıyla, lastiklerin yapısal kuvveti önemli bir faktör oluyor.

“Monza’da bu hafta sonu yine tarih yazılacak!”

Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola, Monza ile ilgili şunları söyledi;“Monza, geçen hafta gerçekleşen Spa’ya benzer bir şekilde pilotlar, otomobiller ve lastikler için muazzam zorlukta bir pist olmaya devam ediyor. Ama geçen seneden farklı olarak bu yıl iki yarış için aynı lastikleri önermedik. Spa’da 2018’e göre daha sert lastikler kullanılırken Monza’daki en yumuşak hamur seçimi geçen seneden biraz daha yumuşak oldu. Geçen yıl sıralamalarda Formula 1 tarihinin hız rekoru kırıldı; bu sene otomobillerin daha hızlı olduğu düşünüldüğünde bu hafta sonu yine tarih yazıldığını görebiliriz. Monza her ne kadar öndeki aracı geçmenin zor olduğu bir pist olarak bilinse de geçen seneki yarış, lastik stratejisinin nasıl önemli bir fark yaratabileceğini gösterdi. Son iki yıldır, Monza hafta sonunda bir ara yağmur yağdığı için çok az farklarla başa baş mücadele edilen bir yarışta hava da bir başka önemli değişken olabilir.”