Yepyeni mesleklerle şekillenecek geleceğin iş dünyasına hazır mıyız!

538
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12’ncisi gerçekleştirilen Çalışma Meclisi, iş hayatına dair politikaların belirlenmesi amacıyla bütün tarafları buluşturdu. Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Erkul, geleceğin iş dünyası ve yeni teknolojilerle şekillenecek meslekler hakkında öngörülerini paylaştı.
Geleceğin iş dünyasında endüstri veri uzmanı, robot koordinatörü, IoT çözüm mimarı, sanayi bilgisayarı mühendisliği, 3 boyutlu organ uzmanı, sanal sağlık danışmanlığı gibi iş kolları yer alıyor…

Ankara’da 12’ncisi gerçekleştirilen Çalışma Meclisi etkinliğinin ana konuşmacılarından olan Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul, yapay zekanın insan istihdamına etkileri ile geleceğin meslekleri hakkında açıklamalarda bulundu.

2010’dan sonra doğan Alfa kuşağı yalnızca yapay zekâ teknolojisine sahip bir dünyayı tanıyacak

Teknolojinin iş dünyasını hızla dönüştürdüğüne dikkat çeken Erkul “Şu anki iş dünyası çalışanları 10 yıl içerisinde, dijitalleşmenin iş alanında sağladığı esnek çalışma imkânlarının faydalarını göreceklerini düşünüyor. 2010’dan sonra doğan nesil ise yalnızca yapay zekâ teknolojisine sahip bir dünyayı tanıyacak. Bu jenerasyon, iki veya üç yaşlarındayken temelinde yapay zekâ bulunan uygulamalarla büyüyecek. Gelecek kuşak, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimleyecek, akıllı makinelerle yaşayacak, insanın iç görülerini ve önyargılarını taklit eden ve bunları zenginleştiren yapay zekâ uygulamalarını kullanacak. Dönüşen iş dünyası ekseninde, dijital ekonomide büyük bir potansiyel bulunuyor. 2025 yılına gelindiğinde dijital ekonomi dünya GSYİH’nın yüzde 24’ünü oluşturacak” dedi.

Veri uzmanından sanal sağlık danışmanlığına 133 milyonluk yeni istihdam

Dijital ekonomi ve otomasyon ekseninde gelişen yepyeni meslekler göreceğimizi de belirten Erkul, “İş dünyasının dijitalleşme sürecinde, insanlar tüm sistemlerin nihai denetimcisi olmaya devam edecek. Şirket yöneticilerinin yüzde 80’i yapay zekânın çalışanlarını daha verimli hale getireceğini söylüyor. İş faaliyetlerinin yüzde 45’ini otomatikleştirecek, işleri öldürmeyecek ve çalışanların daha rahat çalışmasını destekleyecek olan yapay zekâ, 2022 yılına kadar 75 milyonluk bir istihdam kaybına yol açacak olsa da, aynı zamanda 133 milyon yeni iş imkânı yaratacak. Yepyeni mesleklerle şekillenecek geleceğin iş dünyasına hazır olmalıyız. Bunların arasında endüstri veri uzmanı, robot koordinatörü, IoT çözüm mimarı, sanayi bilgisayarı mühendisliği, 3 boyutlu organ uzmanı, sanal sağlık danışmanlığı gibi iş kolları yer alıyor” ifadelerini kullandı.