23 Ağustos 2017 Çarşamba

İstanbul Karbon Zirvesi’nde Alpay sürprizi

02 Nisan 2014, 20:00
İstanbul Karbon Zirvesi’nde Alpay sürprizi
Haber Merkezi
İstanbul Karbon Zirvesi, 3-5 Nisan tarihleri arasında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde karbon emisyonlarının azaltımı ve karbon piyasaları üzerine çalışan uluslararası  akademisyenlerin ve ilgili yerel sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. İstanbul Karbon Zirvesi’nin sürprizi ise zirve kapsamında oluşturulan Gençlik Komitesi’ne Başkan olarak adını yazdıran 25 yaşındaki Alpay Beyla oldu.İstanbul Teknik Üniversitesi nde Çevre ve İnşaat  Mühendisliği lisans programlarını çift anadal yaparak bitirdikten sonra “Karbon Finansı” üzerine Dünya’nın ilk ve tek programında yüksek lisans yapan tek Türk olan Alpay Beyla, İstanbul Karbon Zirvesi 2014 Gençlik Komitesi Başkanı olarak tüm içerik ve programın hazırlanmasında organizasyon komitesindeki değerli akademisyenler ile birlikte görev aldı.

Türk Eğitim Vakfı’nın yurt dışı burs programı kapsamında Edingburgh Üniversitesi’nde “Karbon Finansı” alanında yüksek lisans yapmaya başlayan Alpay Beyla, şu dönem programın yüksek lisans tez hazırlama aşamasında bulunuyor.

Karbon ekonomisi ve yönetimi üzerine akademik çalışma yapabilmek için gerekli altyapı Türkiye’de olmadığından, yüksek lisans eğitimini Edingburgh Üniversitesi’nde sürdüren Beyla, duygularını şöyle anlattı: Bu konuda yeterince makale ve çalışmanın ülkemde bulunmaması; beni hem ülkem için hazırlayacağım raporlar hem de bu alanda yüksek lisans yapan ‘ilk Türk öğrenci’ olmam açısından gayretlendirdi. Konusunda dünyadaki ilk ve tek yüksek lisans programına gitmenin verdiği sorumluluğun tüm gereklerini yerine getirmeye çalışıyorum. Eğitim sürecimin başlangıcından ibaren tek hedefim; ‘Karbon Finansı’ alanında kendimi geliştirip ülkeme dönüp çalışmalarımı burada sürdürerek ülkemizin iklim değişikliği politikalarının diğer ülkeler tarafından değil, kendi birikimi ve özelliklerine uygun oluşturmasına yardımcı olmaktır.

"İstanbul Karbon Zirvesi 2014", 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’deki ilk karbon zirvesi olma özelliği de taşıyan uluslararası toplantıya yerli, yabancı çok sayıda bilim adamı katılacak.

GAZETE MANŞETLERİ

300x250

ARŞİV