Renault Nissan İttifakı’ndan 12 yeni elektrikli araç

1116

Renault Nissan İttifakı, 2022 yılı itibariyle 12 adet yeni sıfır emisyonlu elektrikli aracın lansmanının gerçekleştireceğini açıkladı.

İttifak 2022 orta vadeli planı kapsamında, 2022 yılı itibariyle 12 adet yeni sıfır emisyonlu elektrikli aracın lansmanının gerçekleştirilmesi, farklı otonomi seviyelerine sahip 40 aracın pazara sunulması ve araçların yüzde 90’ından fazlasının dünya çapında internet bağlantılı olması planlanıyor.

Plan, aynı zamanda robot araç çağırma mobilite hizmetlerinin işletimine dönük bir taahhüt de içeriyor.

Silikon Vadisi ve İsrail Tel Aviv’den sonra Şanghay’a teknoloji yatırımı

Renault ve Nissan, ABD’deki Silikon Vadisi ve İsrail Tel Aviv’deki ortak inovasyon laboratuvarlarına ek olarak, Çin’de yeni bir Araştırma-Geliştirme merkezi kurdu. Böylece Şanghay’da geliştirilen teknolojiler, Renault ve Nissan tarafından dünya çapında kullanıma sunulacak.

Otomotiv Araştırma ve Geliştirme için yeni şirket kuruldu

Renault ve Nissan, Çin’in Şanghay şehrinde İttifak Otomotiv Araştırma ve Geliştirme Ltd. adını taşıyan ve Şanghay İttifak İnovasyon Lab (AIL-SH) adını verdiği bir araştırma ve geliştirme merkezi kurdu.

Renault ve Nissan, araştırmalarında özelikle otonom sürüş, internet bağlantılı ve elektrikli araçlara odaklanacak olan bu yeni kuruluşta yüzde 50’şer paya sahip. İnovasyon merkezinin öncülüğünde geliştirilen teknolojiler, Çin’de ve dünyanın dört bir yanında satılan Renault ve Nissan araçlarda uygulanacak.