22 Eylül 2017 Cuma

F1'de hafta sonu, Singapur GP'si var

15-17 Eylül tarihlerinde Singapur’da gerçekleştirilecek Formula 1 sezonunun on dördüncü yarışı öncesinde Pirelli pilotların kullanacağı lastikleri açıkladı.

13 Eylül 2017 Çarşamba 13:50
Bu haber 135 kez okundu
F1'de hafta sonu, Singapur GP'si var
Strateji açısından sezonun tek pit stoplu en düz yarışlarından birini Monza’da gerçekleştiren Formula 1, şimdi de yılın en komplike taktiksel yarışlarından biri için Singapur’un ışıklı caddelerine yol alıyor. Geçen yıl olduğu gibi yine P Zero serisinin yumuşak, süper yumuşak ve ultra yumuşak olmak üzere en yumuşak üç lastiği, iki saatlik limite çok yaklaşan ve birden fazla pit stop gerektiren 61 turluk bir yarışa hazır. Yol tutuşunun değişken düzeylerde ve düşük olması, rögar kapakları ve yol şeritleri gibi caddelerde olağan olarak görülen detaylar, pistin dokuz yıllık geçmişinde %100 olan güvenlik aracının yarışa müdahale etme olasılığı da kalıcı olmayan bir cadde pistinde dikkate alınması gereken zorluklar arasında yer alıyor. 


LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ
• Her yarışın geç saatlerde başlaması ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmesi, pist sıcaklığı verileri ve pistin evrimi, gündüz yarışlarından farklı koşullar yaratıyor. 
• Birbiri ardına 23 virajın yer aldığı pistte lastiklere çok iş düşüyor. 
• Singapur, yılın en fazla sayıda virajlı pisti olmakla birlikte, Monako’nun ardından ikinci en yavaş tur zamanına da sahip; yani benzersiz bir kombinasyon sunuyor. 
• Gece bile ortam sıcaklığının yüksek olması nedeniyle bir miktar ısıl aşınma yaşanıyor. 
• Sol arka tekerin en çok baskı gören lastik olması, pit stop sayısında büyük ölçüde belirleyici olacak. 
• Geçen yılın kazanan stratejisi iki pit stoplu olmakla birlikte üç pit stop yapanlar da olacak.. 


MARIO ISOLA (PİRELLİ OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI) "Sıralama kritik öneme sahip"
“Singapur her zaman yılın en heyecanlı ve öngörülemez yarışlarından biridir. Pit stop stratejisi de genellikle sonuçlar üzerinde kritik bir rol oynar. Zorlayıcı geçen iki saat içinde bir noktada güvenlik aracının girmesine de neredeyse kesin gözüyle bakılabiliyor. Bununla birlikte, sıralamalarda pole pozisyonu şimdiye dek hep Marina Bay’deki yarışı kazanmakta güçlü bir etkiye sahip oldu. Dolayısıyla sıralamalar da kritik öneme sahip olacak. Takımların hazırlanmak için serbest antrenman verilerine özellikle dikkat etmesi gerekecek zira gece pist sıcaklıkları geleneksel gündüz yarışlarından oldukça farklı bir şekilde değişiyor. Bunu anlamak, lastiklerin aşınma ve erime oranlarına hakim olmak ve dolayısıyla etkin bir lastik stratejisi uygulamak açısından önemli olacak”.

YENİLİKLER  
• Takımlar Singapur’da genellikle ultra yumuşak lastiği tercih ederken yumuşak ve süper yumuşak lastikler daha az miktarda seçiliyor. 
• Bu yıl pistin düzeninde ve altyapısında büyük bir değişiklik bulunmuyor. 
• Pirelli’nin 2018 yarış lastikleri prototip test programı geçen hafta Paul Ricard ile devam ederken Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas test programını tamamladı. 
• P Zero lastiklerle Avrupa Tırmanma Şampiyonluğunu kazanan Simone Faggioli sayesinde Pirelli bir süre önce 2017’nin ilk FIA şampiyonluk unvanını aldı. 
• Pirelli’nin İngiltere’deki Salon Privé’de yıldız konuğu, sokak pistlerinde geçiş becerileriyle tanınan Kuzey İrlandalı eski F1 pilotu John Watson oldu. 

GAZETE MANŞETLERİ

300x250

ARŞİV