23 Ağustos 2017 Çarşamba

Hamilton: Aklıma ilk galibiyetim geldi

Lewis Hamilton ve Kanada Grand Prix’si arasında kesinlikle özel bir şeyler var.

18 Haziran 2017 Pazar 11:24
 Hamilton: Aklıma ilk galibiyetim geldi
Formula 1’deki ilk galibiyetinden tam 10 yıl sonra, Mercedes-AMG Petronas Motorsport takımının sürücüsü kariyerinde 65. kez ve Ayrton Senna'nın rekorunu yakalayarak pole pozisyonu aldı.

Bununla kalmayan Lewis, Montreal’deki ön sıra startını bir zafere dönüştürdü. Bu onun Kanada’da on yıl içinde altıncı galibiyeti ve Silver Arrow’un 2017’deki podyum çıkışıydı.

Lewis polda başladı ve bitiş çizgisini geçene kadar yarışın her bir turunu önde götürerek zaferi elde etti. Aynı zamanda da en hızlı turun sahibi oldu. Gilles Villeneuve Pistindeki dolu tribünlerin önünde hatasız bir yarış ortaya koyan Silver Arrow’un yıldızı için bu sansasyonel bir sürüştü. Aslında, bazı anlarda fazlasıyla kolay gözükmüştü ve Lewis’in kendisi bile bunu bir “Pazar Gezintisi”ne benzetti.


Lewis kutlamayı 1976 Olimpiyat Oyunları’nın sahnelendiği F1 alanının arkasındaki kürek gölüne atlayarak yapmayı düşündüğünü ifade ederek: “Çok mutluyum. Bu, inanılmaz bir hafta sonuydu. Bu gün bittiği için mutluyum ve muhtemelen göle daha sonra atlayacağım!" dedi.

Geçen sefer Monaco’da yedinci bitiren Lewis, bu galibiyetin Sebastian Vettel'le arasındaki puan farkını biraz daha kapattığına dikkat çekerek; “Her zaman böyle hafta sonlarına ihtiyacınız olur. Önde giderken düşünmek için çok zamanım vardı. 2007’deki ilk galibiyetimin anıları aklıma geldi. Gerçekten de anı yaşayabildim ve otomobili sürmenin keyfini çıkardım. Kalabalığı görebiliyordum, hava harika ama rüzgarlıydı; yani bu bir zorluktu. Ama yine de önde idare etmek kolaydı. Bu pistte yarışmayı seviyorum” dedi.

Lewis, Mercedes-AMG Petronas Motorsport takımı Monte Carlo’da karşılaştığı sorunları hallettiği için rahatlamıştı. Silver Arrow Pirelli lastiklerinde tutunma sorunu yaşamıştı, fakat Montreal’de bu sorunlar yaşanmadı.
Lewis lastikler hakkında da şunları söyledi: “Farklı stratejiler üzerinde tartıştık ve bu oldukça kolaydı; bir stop ve ne lastik ne de tempo sorunu yaşamadım. Bu şekilde dışarıda kaldım ve buna rağmen pite giren herkesten daha hızlı turlar yaptım. Dışarıda kaldım, lastikler iyi hissettiriyordu ve mühendislerin bunu fark etmesi güzel bir andı.”

GAZETE MANŞETLERİ

300x250

ARŞİV