10 yılda sigaraya harcanan parayla neler yapılabilirdi

3993
Türkiye’de 2006-2015 yılları arasında sigaraya harcanan para dudak uçuklattı. Sigara ve türün ürünleri konusunda yapılan araştırmaya göre Türkiye’de 2006 – 2015 yılları arasında 256,7 milyar lira havaya uçarken iç piyasada bir trilyon adedin üzerinde sigara satışı gerçekleşti.

Ajans Press’in Tütün ve Alkol Piyasa Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerinden derlediği bilgilere göre paketlerin üzerindeki uyarı yazılarının uygulamaya başlandığı 2010 yılında, Türkiye’de tüketimi yüzde 15 azaldı.

2015 yılına kadar yaklaşık bu seyirde devam eden sigara tüketiminin tekrar artışa geçtiği belirlendi. Öte yandan yapılan hesaplamalara göre, son on yılda sigaraya harcanan parayla 56 Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 11 Atatürk Barajı, 46 Marmaray, 10 nükleer santral ve Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) yapılabileceği başlığı dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.

Medyaya yansıyan haberler incelendiğinde sigara en çok zam ve kaçakçılık haberleriyle anıldı. Özellikle her yeni yıl öncesi kaçakçılık ve zam haberleri medyanın gündemini meşgul ederken, televizyonda yayınlanan kamu spotlarının izleyiciler üzerinde olumlu yönde etkiler gösterdiği belirtildi.