100. yılını kutlayan Citroen’den iki yeni konsept

1256
100. yılını kutlayan Citroen Citroën, dünya tanıtımını yaptığı Ami One Concept ile şehir içi ulaşımına yönelik iki kişilik elektrikli bir çözüm sunarken, diğer dünya tanıtımı olan SpaceTourer The Citroënist Concept ile de van ve motokaravan pazarındaki gücünü gözler önüne seriyor.
Şehir içi ulaşımda alternatif bir çözüm: Ami One Concept

Citroën, Cenevre Otomobil Fuarı’nda şehir içi ulaşımına alternatif bir çözüm olarak geliştirdiği Ami One adında iki kişilik konsept otomobilin dünya tanıtımını gerçekleştirdi. Citroën, Ami One Concept‘i toplu taşıma araçlarına (otobüs, tramvay, metro) ve bisiklet, motosiklet ve scooter gibi iki tekerlekli diğer bireysel ulaşım araçlarına alternatif olarak tasarladı. Sadece 2,5 metre uzunluğa, 1,5 metre genişliğe ve 1,5 metre yüksekliğe sahip oldukça kompakt bir araç olan iki kişilik Ami One Concept, güven veren sağlam duruşlu gövdesiyle şehir içinde atak bir ulaşım imkanı sunuyor. 18 inç büyüklüğünde jantlar üzerinde yükselen kapalı kabin, sürücü ve beraberindeki yolcuyu olumsuz hava koşullarından korurken, 425 kg ağırlığındaki kompakt gövdesi ise 8 metre dönüş çapıyla en dar alanlardaki park ve manevraları bile kolaylaştırıyor. Gelişmiş bağlanabilirlik özellikleriyle benzersiz bir dijital deneyim sunan Ami One Concept, elektrikli motoruyla 45 km/s hıza ulaşıyor ve 100 km’ye kadar sıfır emisyonlu sessiz bir sürüşe imkan tanıyor. Şarj istasyonunda Wallbox üzerinden 2 saatte tam şarj edilebilen Ami One Concept aynı zamanda uzatma kablosu kullanarak standart bir prizde de şarj edilebiliyor.

Özgürlüğe giden yol: SpaceTourer The Citroënist Concept

Avrupa karavan pazarındaki ikinciliğini 2018 yılında koruyan Citroën, üst üste 4 yıldır diğer otomobil üreticilerinden daha fazla büyüme kaydetti. Avrupa’da segmentinde %10’un üzerinde pazar payına sahip olan Citroën’in bu başarısında mükemmel bir altyapı sunan SpaceTourer’in payı büyük oldu. SpaceTourer Citroënist Concept, ürettiği çözümlerle mobil yaşamı teşvik eden ve insanları kaçamak yapmaya yönlendiren asırlık markanın bu alandaki başarısını gözler önüne sererken, Citroën’in motokaravan pazarındaki dinamik ve güçlü konumunu da sembolize ediyor. Citroën SpaceTourer esas alınarak geliştirilen kamp aracı, bünyesinde barındırdığı çözümlerle mobil yaşamı daha da keyifli hale getirmeyi amaçlıyor. SpaceTourer Citroënist Concept’in özenle şekillendirilen kabininde yatak, bisiklet depolama alanı ve hatta internet bağlantılı bir ofis bile bulunuyor.