2017 Formula 1 Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton

3145
2017 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 18. yarışı Meksika Grand Prix’sini Verstappen kazanırken, Mercedes pilotu Hamilton ise Dünya Şampiyonu oldu.

Formula 1 sezonunun 18. mücadelesi, başkent Meksiko’nun 4 bin 304 metrelik Hermanos Rodriguez Pisti’nde, 71 tur üzerinden yapıldı.

Mercedes pilotu Hamilton yarışı 9. sırada bitirdi ama!

Formula1, 2017 sezonunun sondan 3. yarışı olan Mexico GP’si, şampiyonluk düğümünün çözülebileceği yarış olabileceği için hem
markalarda şampiyonluğunu ilan etmiş olan Mercedes için, hem de pilotlar şampiyonluğu için şansını sezon sonuna kadar sürdürmek isteyen Ferrari için büyük önem taşıyordu.
Nitekim dün (28 Ekim Cumartesi) yapılan sıralama turlarında en iyi zamanı yapıp birinci çizgiyi kazanan Vettel ve Ferrari, şampiyonluk umutlarını sürdürebilmek için önemli bir avantaj elde etmişti…
Bugün start ışıkları sönmeden önce iki ezeli rakip için matematik işlemi ortadaydı; Vettel en az ikinci olup, şampiyonluk yarışını
sürdürebilirdi. Hamilton ise sadece Vettel’in ikinci sırada damalı bayrağın altından geçmemesini bekleyecekti…

71 tur nefesler tutuldu

F1 sezonunun 18. yarışı olan Mexico GP’ sinin daha hemen ilk turunda olanlar oldu. İkinci sırada kalkan Verstappen’in geçişinde ilk teması alan Vettel, hemen sonrasında arkadaki Hamilton ile ikinci teması yaşayınca şampiyonluk yarışından da kopmuş oldu. Bu temaslarda lastik patlatan Hamilton ile ön kanadı kırılan Vettel zorunlu pit stop yapınca yarışın sonucu da şekillenmiş oldu. Bu andan itibaren liderliği ele geçiren Redbull pilotu Verstappen yarış sonuna kadar önde liderliğin tadını sonuna kadar çıkardı. İkinci olan Bottas ile üçüncü olan Raikkonen için de yarışın zor geçtiği söylenemez. Hiç bir baskı görmeden öndeki üç pilot da damalı bayrağın altından stressiz şekilde geçtiler…
Yarış boyunca öndekileri kovalamak zorunda kalan Vettel, 18.liğe düştükten sonra ancak 4.’lüğe kadar yükselebildi. Kaza sonundaki pit stoptan sonra 20. sıraya gerileyen Hamilton yarışı 9. sırada tamamlarken, kariyerindeki 4. şampiyonluğu da kazanmış oldu.
Yarış öncesi verdiği röportajında “4. şampiyonluğumu podyumda kutlamak
istiyorum” diyen Hamilton bu arzusuna kavuşamasa bile, tribünler önünde Meksikalı fanlarına küçük bir şov yapmaktan geri kalmadı.

Hamilton 4. kez şampiyon

2008, 2014 ve 2015’ten sonra Formula1’deki 4. şampiyonluğuna ulaşan Büyük Britanyalı Hamilton, Michael Schumacher, Juan Manuel Fangio, Alain Prost ve Sebastian Vettel’in ardından bunu başaran 5. isim oldu.

32 yaşındaki Hamilton, “Formula1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilotlar” listesinde Prost ve Vettel ile 3. sırayı paylaştı. Sıralamanın zirvesinde 7 şampiyonlukla Michael Schumacher, 2. basamağında ise 5 şampiyonlukla Fangio bulunuyor.

Sezonun 19. yarışı Brezilya Grand Prix’si, 12 Kasım’da yapılacak…