2020 Dakar Rallisi, 5 Ocak’ta başlıyor…

3337

Güney Amerika’da geçen 10 yılın ardından ilk kez Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan Dakar Rallisi’nde, 400’den fazla yarışmacı yaklaşık 7500 kilometrelik parkuru 12 günde geçmeye çalışacak.

Ünlü yarışın startı Kızıl Deniz kıyısından, Cidde’den veriliyor. Bitiş çizgisi ise Qiddiya’de.

Oldukça zorlu etaplara sahip olan Dakar 2020’nin yüzde 75’i kumda geçiyor. Etapların kalan kısmında ise ekipler sarp kayalıklarla mücadele edeceği için işleri biraz daha zorlaşıyor. Birçok yarışçı en tehlikeli kazasını bu dik ve çetin kayalık alanlarda yapıyor. Ayrıca bir de yolu kaybetme riski var ki bu en tecrübeli isimlerin başına bile gelebiliyor. Nitekim 2019’da Matthias Walkner ve Toby Price bu durumu yaşayıp yaklaşık 20 dakika kaybetmişlerdi.

Dakar Rallisi’nin tarihçesi

Thierry Sabine, 1977 yılında Libya Çölü’nde kayboldu. O gün binlerce sporcunun hayallerini süsleyecek bir meydan okumaya hayat verdiğini bilmiyordu. Bu macera kısa sürede Dakar Rallisi’ne dönüştü. Yarış ilk yıllarda, Fransa’dan başlayıp Senegal’in başkenti Dakar’da sonlanıyordu. Bu yüzden Paris-Dakar Rallisi olarak adlandırılan yarışlar, daha sonra kısaca Dakar Rallisi olarak anılmaya başlandı. 2008 yılında, güzergâhlardan biri olan Moritanya’da 4 turistin öldürülmesi ve Ralli’ye yönelen terör tehditleri yarışların iptal edilmesine neden oldu. 2009’dan itibaren Güney Amerika’ya taşınan yarışlar, Buenos Aires-Şili-Bolivya-Buenos Aires güzergâhlarında koşulsa da markalaşmış olan Dakar Rallisi ismi kullanılmaya devam ediyor. Bu yıl ise Dakar Yarışı yeni bir ülkeye, Suudi Arabistan’a transfer oldu.