2020 F1 Avustralya GP’sinin şifreleri belli oldu!

25171
2020 F1 Avustralya GP

2020 Formula 1 sezonu bu hafta sonu Avustralya GP’si ile start alıyor. Coronavirus salgını gölgesinde start alacak sezonun ilk yarışı olan Avustralya GP’sine Melbourne Albert Park Pisti ev sahipliği yapacak.

Resmi antrenmanlar 13 Mart Cuma sabahı yapılacak

F1 Avustralya GP’sinin resmi antrenmanları 13 Mart Cuma sabahı başlayacak. İlk resmi antrenman Türkiye saatiyle sabah 04:00’de başlayacak. İkinci resmi antrenmanın saati ise 08:00…

Albert Park Pisti’nin tozları pilotları endişelendiriyor

Albert Park pisti, yarı kalıcı bir tesis; bu nedenle hafta sonu başlarken genellikle çok tozlu oluyor. Pilotlar düzgün lastik kombinasyonu seçimi ile, pistte hızla gerçekleşen değişime iyi yanıt verebilecek. Melbourne Albert Park’ta F1 lastik tedarikçisi Pirelli, doğru strateji açısından pilotlara bol seçenek sunacak.

İlk defa sezona önceki sene ile aynı lastiklerle başlanılıyor!

Pirelli 2011 yılında Formula 1’e döndüğünden bu yana ilk defa sezona önceki sene ile aynı lastiklerle başlıyor. Ve tıpkı 2019’da olduğu gibi Melbourne için takımlara P Zero Beyaz sert lastik için C2, P Zero Sarı orta için C3 ve P Zero Kırmızı yumuşak lastik için C4 hamurları öneriyor.
Bu lastik seçiminde geçen sene elde edilen iyi performans etkili oldu. P Zero yelpazesinin ortasındaki bu lastikler, Melbourne’deki değişken pist taleplerine iyi yanıt verdi ve üç hamur da yarış sırasında kullanıldı.

Güvenlik aracı olasılığı yüksek, bu da yarışın kaderini değiştirebilir

Albert Park, esas olarak tutuş ve frenleme açısından öne çıkarken göl kenarındaki 8. Viraj dışında kısa dönemeçler ve düzlüklerden oluşuyor.
Pist yüzeyinin oldukça engebeli olması tutuşun neden az olduğunun cevabı…
Hava koşullarının değişken olması ve pistin hata affetmeyen özellikleri nedeniyle güvenlik aracının devreye girme olasılığı bulunuyor.

“Tek pit stop stratejisi bu pistte çok önemli”

F1 Avustralya GP’si ile ilgili önemli ip uçları veren Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola‘nın sezonun ilk yarışına ilişkin görüşleri ise şöyle; “Pilotların lastikler açısından Melbourne için hazır olduğunu söyleyebiliriz çünkü geçen sene ile aynı seçime ve dolayısıyla bu konuda bol veriye sahipler.

Burada belki de tek soru işareti 2020 otomobilleriyle gösterecekleri performans konusunda ortaya çıkıyor çünkü bu araçlar öncekilerden çok daha hızlı olduklarını şimdiden kanıtladılar. Ama geçen ay Barcelona’daki testlerde bol veri toplandı. Avustralya, yakın geçmişte pilotların çoğu için tek pit stoplu bir yarış oldu. Formula 1’de 13 inç lastiklerin final sezonu… Bu lastiklerle bir dönemin sonuna geldiğimiz bu senenin farklı olmasını beklememiz için bir neden görünmüyor.”

2020 F1 Avustralya GP’si Programı

  • 13 MART CUMA
  • 1.Resmi antrenman saat 04:00’te
  • 2.Resmi antrenman saat 08:00’de
  • 14 MART CUMARTESİ
  • 3.Resmi antrenman saat 06:00’da
  • Sıralama Turları saat 09:00’da
  • 15 MART PAZAR
  • Yarış startı :08:10’da