Kıyamet Günü Makinesi: İnsanlık işte böyle yok olacak!

2353
Fotoğraf:sputniknews

‘Kıyamet Günü Makinesi: Nükleer Stratejistin İtirafı’ adlı bir kitabın yazarı ABD’li askeri uzman Daniel Ellsberg, 3. Dünya Savaşı’nın muhtemel nedenlerini ve sonuçlarını anlattı.

San Francisco Chronicle’ın haberine göre olası bir savaş, kitle iletişimde kesintiler, medyadaki yalan haberler veya düşüncesizce bir emre bir emir sebebiyle çıkabilir. Örneğin; Washington veya Moskova’da terör saldırısı olduğuna dair bir yalan haber, nükleer savaşın patlak vermesi için yeterli olabilir.
Önde gelen devletlerin gereğinden fazla nükleer güce sahip olduğuna dikkat çeken Ellsberg, kapsamlı bir nükleer savaş başladıktan birkaç gün sonra milyonlarca insanın hayatını kaybedeceğini ve bunun insanlığın yok olmasına yol açabileceğini de vurguladı.

‘ABD, NÜKLEER BOMBALARLA SAVAŞ KAZANDIĞINA İNANAN TEK ÜLKE’

Ellsberg, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin kitle imha silahlarına yaklaşımının kendisini tedirgin ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“ABD, kitle iletişim silahları ve nükleer bombalarla savaş kazandığına inanan dünyanın tek ülkesi. Biz, bunun meşru bulunduğuna inanan tek ülkeyiz. Silahlara yönelik bu yaklaşım çok tehlikeli.”

Öte yandan Ellsberg, kitabında 3. Dünya Savaşı’nı önlemek için bazı tavsiyelerde de bulundu. Askeri uzmana göre ABD savaş ilan etmemeli ve nükleer silah kullanan ilk taraf olmamalı. Nükleer silahla şaka yapmak çok tehlikeli ve bu durum, sadece üçüncü dünya ülkelerinin ‘çılgın’ liderleri için geçerli değil.(sputniknews)