Zeytin çekirdeğini plastiğe dönüştüren projeye büyük ödül

1752

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği 7. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nda otomotivde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirecek toplam 10 girişimci proje sahibine 210 bin TL ödül dağıtıldı.

Ar-Ge Proje Pazarı’nda birinciliğe zeytin çekirdeğinden doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üreten projesiyle Duygu Yılmaz ve ekibi layık görüldü. Komponent Tasarım Yarışmasında ise birinciler; araçlardaki aerodinamik kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun ile karbon emisyonunu düşüren projesiyle Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Özgür Ertunç ve ekibi oldu.

DERECEYE GİREN GİRİŞİM PROJELERİ

 7. AR-GE PROJE PAZARI ÖDÜLLERİ

1.Duygu Yılmaz ve ekibi / Prina Projesi (Zeytin çekirdeğinin doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üretiminde kullanılması projesi)

2.Emre Yiğit Alpaslan ve Eşref Öztürk / Drive Buddy Projesi (Akıllı telefonlar üzerindeki sensörleri kullanarak sürüş alışkanlıkları çıkaran ve trafik kazalarını tespit eden mobil altyapı projesi)

3.Kerem Odabaşı ve ekibi / Ecomod Projesi (Farklı fonksiyonlu elektrikli ulaşım ve özel hizmet aracını ticari amaçlı geliştiren proje)  

Mansiyon Ödülleri

-Nihat Emir Çavuş ve ekibi / NioECall projesi (Araç içi cama takılan Nio eCall cihazı ile kazalarda sürücünün sağlık bilgilerini en yakın sağlık birimlerine aktaran proje)  

-Serhat Oran ve ekibi / Porima (Üç Boyutlu Yazıcılarla Kompozit Filament Üretimi projesi)

  1. KOMPONENT TASARIM YARIŞMASI

Öğrenci kategorisi

1.Emre Akgül ve Emre Uygun / Plazma Aerodinamik Akış Kontrol ve Dengeleme Sistemi (Plazma teknolojisiyle araçlardaki aerodinamik kayıpları minimize eden proje)

2.Ömer Faruk Usluoğlu ve ekibi / E-Pelt Projesi (Sıcaklık farkından elektrik enerjisi üretme modülü projesi)

3.Ece Yenilmez ve ekibi / Denge Çubuğu Tasarımı ve Optimizasyonu (Denge çubuğunun ağırlık, dayanım ve maliyet açısından optimasyonu sağlayan proje)

Profesyonel kategori

1.Dr. Özgür Ertunç ve ekibi / Bütünleşik Olarak Tasarlanmış Ölçeklendirilebilir Üre Enjeksiyon Sistemi (Karbon emisyonunu düşüren proje)

2.Barış Bumin ve ekibi / Ponos Projesi (Araç içine entegre bebek koltuğu tasarımı)

İnovaLİG Ödülleri (Firmalar ve Ödül alan temsilciler)

Maxion Jantaş, Can Aksakal / Far Plas, Ali Rıza Aktay / Rollmech, Ali Nazmi Bayram / Temsa, Hasan Yıldırım.