ABT Yeni Audi RS6-E ile sınırları zorluyor

2286

Audi ve Volkswagen’in performans araçlarının arkasındaki isim olan dünyadaki en büyük tuning şirketi olan ABT Sportsline, bu sefer geleceğin performans otomobillerinin ne kadar güçlü olabileceğini Yeni ABT Audi RS6-E ile gözler önüne serdi.

Baş döndüren bir güç, tam 1018 Hp

ABT Sportsline mühendisleri tüm hünerlerini hibrit ABT Audi RS6 üzerinde hayata geçirdiler. Ve öyle bir sonuç elde ettiler ki, performans sınırlarını sonuna kadar zorlayarak, tam 1018 Hp’lik bir güç ünitesi yarattılar. Peki bu heyecan verici performans nasıl elde edildi? Hibrit projede yanma motoru ile elektrikli motoru bir anda kullanma imkanı yaratıldı. Mühendisler, bir düğmeye basılarak arka aksa ekstra güç sağlamak için şanzıman tünelinde ek bir elektrik motoru kurdu. Böylece sürücü aracın hızlanmasını maksimuma çıkarmak isterse, elektrik gücünü 100 km/s’in üzerinde ek olarak kullanılabilir: Bu, kısa bir süre için 288 HP (213 kW) ve 317 Nm ek tork demek. Genel olarak bu, 1.018 HP ve 1.291 Nm bir sistem gücü ile sonuçlanır. Muazzam ek güç sadece ihtiyaç duyulduğunda etkinleştirildiği için, 13,6 kWh kapasiteli nispeten kompakt bir batarya yeterli olacak. ABT Audi RS6-E’de ayrıca ABT Power R olarak satın alınabilinen ABT Motor Kontrol (AEC) ünitesi ve modifiye edilmiş bir egzoz sistemi başarıyla uygulanmış.

Audi ve Volkswagen araçlara tuning sağlıyor

Bilindiği gibi ABT Sportsline 120 yıllık geçmişi olan dünyadaki en büyük tuning şirketi. Daha çok Audi ve Volkswagen araçlara tuning sağlıyor. Aynı zamanda Audi’nin FormulaE araçlarının tek geliştirici ve sorumlusu.

At nalı üretiminden performans otomobillerine

ABT’nin kurucusu Johann Abt, aslında bir demirciydi ve at nalları üretiyordu. Daha sonra 1896 yılında kızak olarak da kullanılabilen bir araba geliştirdi. Böylece ABT, otomobil dünyasına yelken açmaya başladı. Aile kendini tamamen otomobil ve otomobil sporlarına adadı. 1967 yılında ABT Tuning kuruldu. 1978 yılında ise VW Golf’e ilk tuning uygulaması yapıldı. 1980 yılında ilk chip tuning ürününü piyasaya sürdü. Son kuşak Abt ailesi üyelerinden birkaçı  şu anda aktif motor sporları yarışçısı.