A’dan Z’ye WRC Finlandiya Rallisi Rehberi

2009
Finlandiya Rallisi 2019
Sebastien Ogier (foto: Jaanus Ree)

Ormanlar ve göller arasında gömülü, pürüzsüz ve kabarcıklı hızlı çakıl parkurları ile sezonun en keyifli rallisi olan Findiya Rallisi için geri sayım başladı.

Her aşaması hem izleyenler, hem de pilot ve co-pilotlar için olay olan Finlandiya Rallisi’nde yarışmak öyle herkesin harcı değil. Özellikle yarış her etabın başından sonuna kadar o kadar sarsıntılı geçiyor ki pilotların midesi adeta yayık ayranı makinası görevi görüyor. Üstüne bir de bitmek bilmeyen atlamalar, her şeye tuz biber oluyor.

WRC’nin en hızlı Rallisi

Şampiyonanın en hızlı rallisi, Finlandiya Rallisi ve doğal olarak her sürücünün kazanmak istediği bir ralli. Cesaret, beceri, azim ve teknik alt yapı burada her yerde olduğundan daha fazla önem taşıyor.
Ralli 1 ağustos Perşembe gecesi, Jyväskylä merkezindeki büyük seyirci kitlesi önünde, heyecan verici karışık zeminli Harju sokak gösterisi ile başlıyor.
Pilotlar Cuma günü batıdaki etapları geçecekler. Gün Harju etabının tekrarı ile bitiyor.

Cumartesi pilotlar 14 saat aralıksız ter dökecek

Cumartesi, Jämsa çevresindeki yollarda 14 saatten fazla zamanla mücadele edecek olan pilotlar, yaklaşık 133 km’lik zorlu etaplada finişe ulaşma savaşını verecek.
Pazar gününün finali iki klasik etaptan oluşuyor. Bu etaplar için bu kez doğuya gidecek olan ekipler; burada Laukaa ve büyük Ruuhimäki atlayışlarını yapacaklar…

Power Stage ve canavar sıçraması!

Yarışın ikonik aşaması Pazar günü yapılacak Power Stage ve canavar atlayışı. Belki de izleyiciler için en anlamlı bölüm. Yarışı baştan sona takip edemeyen ralliseverlere adeta yarışın bir özetini görme imkanı sunuyor, pilotlar…

Her etabı iyi okumaları gerekiyor
Daha dar ve bir o kadar da teknik etaplara sahip, Finlandiya Rallisi…Sert ve geniş yolların karışımı. Baştan sona kadar düz etaplari ile de bilinir. Bir Rallide pilotun adı anılır ama, Finlandiya Rallisi’nde asıl işin ağır ve zor bölümü co-pilotlara düşüyor. Çünkü bu rallide yol notları mükemmel olmalı. Buradaki etaplarda kör tepeler genellikle köşeleri gizliyor. Pilotun virajda maksimum hızı sağlamak için kalkıştan önce otomobili doğru bir şekilde yerleştirmesi çok önemlidir. Hızlar o kadar yüksektir ki, zaman farkları küçüktür ve bir hatanın ardından hayati saniyeleri tekrar kazanmak için çok az fırsat vardır.
Co-pilotlar için böylesi etaplar beladır. Ve etabın hızına yol notlarını eksiksiz okuyarak, yetişmesi gerekiyor.
Bir de atlamalara hakim olmak gerekiyor. Hız çok yüksekse, aracın aerodinamiği sırtını aşağı doğru zorlar ve ralli otomobilinin önü yükselir. Bu tür atlayışlarda genel taktik, kalkıştan önce fren yapmak ve atlama boyunca tam gaz hızını arttırmaktır.

Eskiden Bin Göller Rallisi (1000 Lakes Rally) adıyla yapılıyordu.

Finlandiya Rallisi’nde teknik ekiptekilerin neredeyse ralli boyunca gözleri uyku görmüyor. Her gün ve etap geneline göre yapılan süspansiyon ve diğer ayarlar, zemine göre lastik seçimi; doğru yapıldığında çoğunlukla yarışı kazanmayı getiriyor.

Finlandiya’nın ralli geçmişi neredeyse Monte Carlo Rallisi ile eşdeğer. 1951’den beri burada uluslararası ralliler yapılıyor. 1973’e kadar buradaki rallinin adı 1000 Lakes Rally yani 100 Göller Rallisi olarak yapılıyordu. !973 yılı itibariyle de WRC’nin takviminde yer alıyor. Yapılan 68 rallinin 55’ini Finli pilotlar kazandı. Şeref kürsüsünün başında Hannu Mikkola ve Marcus Grönholm var.