Akıllı telefon Vivo, Gebze’deki üretim tesisini açtı

1223

Türkiye pazarında hızla büyüyen Vivo; Yılda yaklaşık 5 milyon adet mobil donanımın üretimini gerçekleştirmeyi ve gelecekte 2000’den fazla yeni yerel istihdam yaratmayı hedefliyor.

  • Kocaeli Gebze’de faaliyete geçen üretim tesisi, ilk yerel akıllı telefonlarını üretti.

Akıllı telefon üreticisi vivo, Kocaeli, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde (GGOSB) yeni kurulan üretim tesisi ile küresel üretim ağının en son genişlemesini duyurdu.

Şirket, vivo’nun uluslararası pazarlardaki köklerini derinleştirirken yerel üretimi artırmayı amaçlayan “Daha Yerel, Daha Küresel” stratejisi doğrultusunda dünya genelindeki ayak izini güçlendirirken, yeni akıllı üretim üssü vivo’nun 7 global üretim tesisine de dikkat çekiyor.

Toplam 20 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen 12.000 metrekarelik vivo Türkiye fabrikasında, maksimum üretim kapasitesi ise yıllık 5 milyon adet olarak hedefleniyor. Yeni üssün üretim kapasitesi, yerel pazarın tüketici tabanını kapsayacak şekilde karşılık geliyor. Aynı zamanda vivo, bu yatırımı ile yapısal donanım dizaynı, elektronik, yazılım testi ve kalite kontrol gibi alanlarda 3 yıl içerisinde yerel olarak 2000’den fazla kişiye iş imkanı sağlamayı planlıyor. Tesis, aynı zamanda yerel ekonominin geliştirilmesine ve yerel istihdamın güçlendirilmesine önemli katkılar sağlıyor.

Fabrikanın üretime geçmesiyle birlikte ilk üretilen telefon modelleri Y11s ve Y20 oldu. Türkiye’de üretilen Y11s’in satış fiyatı 2.399TL., Y20’nin satış fiyatı ise 2.599TL.