Aile Reisi Opel Grandland X Ultimate seçeneğinde tüm yenilikler standart

3818

Mokka X ve Crossland X’den sonra üçüncü Opel X modeli olan Grandland X Ailenin Reisi olarak karşımızda. Sapanca’da yapılan test sürüşü etkinliğinde yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Aile Reisi Opel Grandland X’in Ultimate seçeneğinde üstün konforun yanı sıra ileri teknoloji ve tüm yenilikler standart olarak sunuluyor.

Yeni Grandland X modern, dinamik hatlar, havalı SUV görünümü ve yükseltilmiş oturma pozisyonu ile Alman otomobil üreticisi Opel’i ülkemizde payı her geçen gün büyüyen kompakt SUV segmentinde temsil ediyor. Mokka X ve Crossland X modellerinin yanında Opel SUV ailesinin üçüncü üyesi olan Grandland X büyüyen segmente iddialı. Opel’in diğer SUV modellerinden 20 cm daha uzun olan Grandland X, ülkemizde geçen yıl Kasım ayında satışa sunuldu.

Heykelsi Tasarım Alman Mühendisliği ile Buluştu

Markanın “Heykelsi Tasarım Alman Mühendisliği ile Buluştu” şeklinde özetlediği tasarım felsefesini yansıtan Grandland X’in alt kısmındaki SUV tipi kaplamaları off-road yeteneğine de vurgu yapıyor. Aracın yan tarafındaki diğer Opel’lerde de görmeye alışık olduğumuz keskin bıçak hatları Grandland X’in bir Opel olduğunu net şekilde vurguluyor. Opsiyonel olarak sunulan siyah tavan ise müşterilere aracını kişiselleştirme imkanı veriyor. Arka tarafta ise, geniş duruş, gümüş rengi korumalar ve ince LED stop lambalarıile yeni modelin sportif ve kaslı görünümüne katkı sağlıyor.

AGR sertifikalı ortopedik koltuklar

Kalite iç mekanda da kendini gösteriyor. Sade ve yolculuk yapanları ferah hissetirecek şekilde tasarlanmış kokpitin gösterge paneli ve dokunmatik ekranlı orta konsolu yatay olarak ve sürücüye doğru konumlanmış. Orta konsol üç ana yatay bölüme ayrılmış. Bu bölgeler bilgi-eğlence sistemine, klima kontrollerine ve şasi özelliklerine kolay erişim sağlıyor. İç mekanda kullanılan yüksek malzeme kalitesi sayesinde Grandland X ile yolculuk edenler kendilerini iyi hissediyorlar. Opsiyonel olarak sunulan panoramik sunroof ise iç mekanı daha da ferah hissetiriyor. Ön ve arka koltuk ve direksiyon simidi ısıtmanın yanı sıra, bir Opel’den beklenecek şekilde AGR sertifikalı ortopedik koltuklar Grandland X’te de bulunuyor.

2.675 mm’lik aks aralığı sayesinde Opel’in yeni Kompakt SUV’si iç mekanda yolcularına geniş bir iç mekan sunuyor. 514 litre (koltuklar yatırıldığında 1.652 litre) bagaj hacmi ise cömert bir taşıma kapasitesi sağlıyor. Otomatik açılıp kapatılabilen bagaj kapağı ise Grandland X kullanıcılarına bagaj yüklemede önemli bir kolaylık sağlıyor. Sadece bir ayak hareketi ile kapağı-açıp kapamak mümkün.

Opel Grandland X canlı ve verimli motorları ile sürüş keyfi konusunda iddialı. Her iki motor da gelişmiş 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile geliyor ve Start/Stop özelliğini standart olarak sunuyor:

1.2 Turbo Benzinli motor:

130 hp güç üretiyor ve 1,750 devirde 230 Nm tork sunuyor (şehir içi 6.4-6.0 l/100 km, şehir dışı 4.9-4.5 l/100 km, ortalama 5.5-5.1 l/100 km, 127-117 g/km CO2)

1.6 Dizel motor:

120 hp güç üretiyor ve 1,750 devirde 300 Nm tork sunuyor (şehir içi 5.1-4.7 l/100 km, şehir dışı 4.2-3.5 l/100 km, ortalama 4.6-4.0 l/100 km, 118-104 g/km CO2)

8 ileri otomatik Temmuz 2018’de

1.5 Dizel 130 HP 8 ileri otomatik ve 6 ileri manuel, 1.2 120 hp manuel seçenekleri, 2020’de Plug in Hybrid versiyonu da pazara sunulacak bu versiyon dört çeker seçeneğini de kapsayacak.

Yaya tespit ve acil fren destekli ön çarpışma uyarı sistemi

Grandland X yolculuğu daha konforlu ve güvenli hale getirmek için de gerekli ultra modern destek sistemlerine de sahip. Yaya tespit ve acil fren destekli ön çarpışma uyarı sistemi, Sürücü yorgunluk tespit sistemi, Gelişmiş park desteği bu özelliklerden sadece birkaçı. Opsiyonel olarak sunulacak Otomatik Cruise Control sistemi ise seçilen hızda önde seyreden otomobille belirlenen mesafeyi koruyabiliyor ve gerek olduğunda aracı tümüyle durdurup tekrar hareket edebiliyor. Üstün güvenlik sistemleri sayesinde Grandland X Euro NCAP’ten de beş yıldız almayı başardı.

Beş farklı sürüş modu

Grandland X tüm yol koşullarında güvenli sürüş vaat ediyor. Excellence donanım seviyesinde standart olarak sunulan elektronik IntelliGrip Çekiş Sistemi ile bu güvenliği daha da artırmak mümkün. Sürücü sistemi kullanarak beş farklı sürüş modu arasından tercih yapabiliyor. Sonrasında sistem, otomatik olarak ön tekerleklere tork dağılımını, vites değişim noktalarını ve gaz tepkisini koşulların gerektirdiği şekilde otomatik ayarlıyor. Böylece Grandland X kar, kum, çamur ya da ıslak zemin gibi zor koşullarda etkili yol tutuşu sağlıyor.

Opel, aydınlatma teknolojilerindeki lider konumunu Grandland X ile perçinlemeyi sürdürüyor. Alman otomobil üreticisinin bu modelde sunacağı AFL LED farlar seyredilen yolun ve çevrenin durumunu tespit edip bünyesinde barındırdığı aydınlatma modlarından en uygununu seçiyor. Böylece her koşulda sürücüsüne optimal aydınlatma sunuyor.

IntelliLink bilgi-eğlence sistemine Android Auto ve Apple CarPlay aracılığı ile akıllı telefonlarını entegre edebiliyorlar. Ayrıca akıllı telefonları kablosuz sarj etme imkanı da mevcut. Yolculuk yaparken üstün ses kalitesi de talep eden müşteriler, sekiz hoparlör ve bir subwoofer ile gelen Denon premium ses sistemini de opsiyonel olarak alabiliyorlar.

“Opel gerçek bir Alman markası olarak kalacak”

PSA pazara 40 elektrikli model sunacak, ABD pazarını ise Opel ile vuracak

Opel’in Crossland X’i güvenlikte liste başı oldu