Alpine F1 Team Portekiz Grand Prix’sine iyi başladı!

1027
Alpine F1 Team Portekiz Grand Prix'sine iyi başladı!

Formula1 heyecanı Portekiz’de sürüyor. Bugün yapılan resmi antrenmanlarda Alpine F1 Team pilotları Alonso ve Ocon, özellikle 2. resmi antrenmanda göz doldurdular. Fernando Alonso günün son seansını 5. sırada bitirirken Esteban Ocon ise altıncı zamanı yaptı.

Alonso Portekiz’de ilk kez antrenman yaptı

Alpine pilotu şampiyon Alonso; F1 kariyerinde Portekiz’de ilk kez piste çıktı. Yabancısı olduğu pistte beklenen performansı sergileyen İspanyol pilot 2. antrenmanda soft lastiklerle sonuca gitti.

Alonso: Bu hafta sonu için iyi bir başlangıç yaptık

İlk resmi antrenmanda 31 tur atarak klasmanda 14. olan Alonso ikinci antrenmanda 32 tur atarak 5.oldu. Fernando Alonso günün sonunda görüşlerini şöyle açıkladı: “Benim için iyi bir antrenman günüydü. Bahreyn ve Imola’ya kıyasla bu sezon geçirdiğim en rahat gündü. Günün oldukça erken saatlerinde arabanın kurulumundan memnun kaldım, bu yüzden çoğunlukla piste daha fazla alışmaya ve ardından iki seansta lastikleri değerlendirmeye konsantre oldum. Hala analiz etmemiz gereken çok sayıda veri var, ancak bu hafta sonu için iyi bir başlangıç. Portekiz’de ilk kez çıktığım bu pistte sürüş yapmaktan keyif aldım, ancak yarın sıralama turlarında trafiğin zor olabileceğini düşünüyorum. Sürüşe heyecan katan bir parkur, bu kesin.”

Ocon: Bu pist yol tutuşu açısından kesinlikle zor bir parkur

Estaban Ocon ise ilk antrenmanda 21 tur attı ve klasmanı 10. sırada tamamladı. İkinci antrenmanda 32 tur atan Ocon klasmanda Alonso’nun ardından 6. oldu. Ocon’un görüşleri de şöyle: “Bizim için özellikle yapılan kilometre açısından oldukça verimli bir gündü. Bir çok turu tamamladık ve bu oldukça güzeldi. Pazar günkü yarış öncesinde tüm lastik bileşenlerini test ettik ve bunu iyi bir şekilde okuduk. Bu pist yol tutuşu açısından kesinlikle zor bir parkur, ancak geçen sezondan bu yana geliştiğini söyleyebilirim. Bu bizim için hâlâ bir zorluk ve yarın için arabadan biraz daha fazla yol tutuşu sağlamak için çaba harcayacağız.”

Hafta sonu için olumlu bir başlangıç

Resmi antrenmanlarda alınan sonuçları hafta sonunda yapılacak olan yarış için olumlu bir başlangıç olarak değerlendiren Yarış Direktörü Davide Brivio‘nun görüşleri ise şöyle: “Bugün takım için güzel bir gün olduğunu düşünüyorum. Ancak bugün sadece Cuma ve zaman çizelgelerine çok fazla bakmayacağız. Sabah her arabada birkaç şeyi test edebildik ve ardından yarış için veri ve bilgi toplamak üzere her lastikle ikinci seansta normal uzun koşularımızı tamamladık. Sürücüler iyi bir iş çıkardı; Fernando burada Formula 1 arabasıyla ilk kez piste çıktı. Bu yüzden piste biraz yabancılık çekti. Esteban her iki seansta da tutarlı bir şekilde koştu. Hafta sonu için olumlu bir başlangıç, çok çalışmaya devam edeceğiz ve önümüzdeki iki günün nasıl gelişeceğini göreceğiz.”