Altıncı nesil Opel Corsa bu sonbaharda pazara çıkıyor

2593

Altıncı nesil Opel Corsa bu sonbaharda pazara çıkıyor. Yeni model en yeni, en hızlı ve en verimli sanal geliştirme yöntemlerinin yardımı ile oluşturuldu.

Opel mühendisleri Yeni Corsa’yı İsveç’te -30° C’de aylar süren testlerden sonra  şimdi gerçek yaşam koşullarında test ediyor. Ocak ayından bu yana şasi, aktarma organları, elektronik, aydınlatma ve diğer tüm detaylar, Opel test uzmanları tarafından donmuş göllerde ve karla kaplı yollarda ultra düşük sıcaklıklarda yoğun testlere tabi tutuldu.

Yeni nesil Corsa’nın geliştirilmesi sırasında, verimliliğin arttırılmasına özel önem verdiklerini söyleyen Opel’in Araç Performans Geliştirme Mühendisi Thomas Wanke, “Yeni modelimiz, yakıt tüketimini azaltan ve aynı zamanda eğlence faktörünü öne çıkaran; önceki modele göre de çok daha hafif özelliklere sahip. Üzerinde çalıştığım önceki nesillerde olduğu gibi, şu anda inceltmekte olduğumuz şasiyi, yüksek hızlı Alman otobanı dahil olmak üzere her türlü Avrupa yolunda uzun süren testler sonucunda geliştirdik. Amacımız, güvenlik, rahatlık ve eğlenceli sürüş keyfi eşliğinde optimum bir denge sağlayarak müşteriye üst şasi uygulamasını sunmak” dedi.

13.6 milyondan fazla  satılan Corsa’nın elektrikli versiyonu da geliyor

Corsa tutkunları yeni Corsa’yı  dört gözle bekliyor. Opel’in üstün mühendisliği sayesinde, 1982’den bu yana 13.6 milyon adetten fazla satılan Corsa’lardan yeni nesil Corsa, yüzde 10 daha hafif. Şasi, şimdi daha dinamik ve tipik Opel sportifliği ve konfor dengesini bir arada sunuyor. Opel ayrıca Corsa’yı ilk kez elektrikli seçenekle pazara sunacak.

Zorlu kış şartlarında test: Her koşulda yüksek konfor ve güvenlik

Yıllardır yaptıkları gibi, Opel mühendisleri, Kuzey Kutup Dairesi’nin 40 kilometre güneyinde, İsveç Laponyası’nda birkaç ay boyunca yeni nesil Corsa’yı test etti. Özellikle şasi kontrol departmanından uzmanlar düşük tutuşlu yüzeylerde -30° C’ye kadar düşük sıcaklıklarda stabilite, çekiş ve kilitlenme önleyici frenleme için elektronik olarak kontrol edilen sistemleri test etti. Bu aşırı testlerin amacı: Buz, kar, çamur, bataklık ve asfalt ortamında otomobilin her koşulda farklı kavrama seviyelerinde kontrol sistemlerinin her zaman güvenilir şekilde çalışmalarını görmek.

Kamufle edilmiş otomobillerle yapılan testler

Yüksek seviyede güvenlik, konfor ve sürüş dinamikleri sunmaya gelince, Opel mühendisleri şasi sistemlerinin kalibrasyonunu en küçük ayrıntıya kadar rafine etmişler. Sürüş keyfi, durma ve denge kontrolü nerede başlıyor? Bunları öğrenmenin en iyi yolu Kuzey Kutup Dairesi… Laponya’da yoğun şekilde kamufle edilmiş otomobillerle yapılan testler, yılbaşından kısa bir süre sonra kamuya açık yollarda başladı. Ocak ayından Mart ayına kadar yoğun testlerin yapıldığı donmuş göllerdeki buz yaklaşık bir metre kalınlığındaydı, böylelikle test otomobilleri, kar küreme makineleri ve su fıskiye kamyonları  eşliğinde zorlu testlerden başarı ile çıktılar.

Türkiye’ye ne zaman gelecek

Yeni Corsa önümüzdeki sonbaharda pazara sunulacak. 2019 yılının son çeyreğinde veya 2020 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

TÜM OPEL HABERLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ