Anlaşmasız Brexit İngiltere’nin otomobil üretimini tehdit ediyor!

26417
Anlaşmasız Brexit İngiltere'nin otomobil üretimini tehdit ediyor!

Anlaşmasız Brexit İngiltere’nin otomobil üretimini tehdit ediyor, otomotiv endüstrisi İngiltere’nin yeni başbakanını uyarıyor
 İngiltere’nin yeni başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim tarihine kadar terk edeceğini söylemesi ile, İngiliz otomobil endüstrisini ayağa kaldırdı.

Anlaşmasız bir Brexit, İngiliz otomobil endüstrisi için varoluşsal bir tehdit ve üretim riskini doğuracağını açıklayan İngiltere Otomotiv Endüstrisi Derneği SMMT, geçtiğimiz Cuma günü yeni Başbakan Boris Johnson’ı uyardı.

Göreve yeni başlayan Türk asıllı başbakan Johnson’ın Avrupa Birliği ile daha iyi bir anlaşma sağlaması umulduğu halde, potansiyel olarak anlaşmasız bir Brexit için hazırlıklarını artırdığı öne sürüldü.

SMMT’nin CEO’su Mike Hawes Cuma günü Johnson’u uyardı

Hawes, “Avrupa ile son derece bütünleşmiş durumdayız ve anlaşmasız bir Brexit, uluslararası yatırımcıların İngiltere’ye olan güvenini daha da zayıflatacak ve ülke genelinde üretimi tehdit edecek büyük tarife maliyetleri ile karşı karşıya kalacak” dedi.

“Anlaşmaz bir Brexit, İngiltere otomotiv endüstrisi için varoluşsal bir tehdit oluşturur”

SMMT’nin CEO’su Mike Hawes, bazı büyük otomobil şirketlerinin, böylesi bir ayrılığın üretime zarar vereceğini ve oluşacak yeni tarifeler ve bürokrasi operasyonlarının kendilerine büyük zarar vereceği yolunda uyarılarda bulunduğuna dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere, içınde bulunduğumuz yılın başında Honda İngiltere’deki fabrikasını kapatacağını duyurmuş, bazı markalar da üretimi azaltıp, işçi çıkaracaklarını açıklamışlardı.