Araç sürücülerine “Yeni Normal” önerileri

7799
Araç sürücülerine “Yeni Normal” önerileri

Koronavirüsten korunmak için evlerin, sosyal alanların ve işyerlerinin olduğu kadar araçların da temizliği önem taşıyor.

Araçların virüs, bakteri ve mikropların en kolay yaşayabildiği ve bulaşabildiği alanlardan biri olduğu unutmamalı, elle temas edilen tüm yüzeylerde hijyen sağlanmalıdır. Mümkünse araç iç ve dış yıkama yapılacak şekilde yıkama ve temizleme servislerine verilmeli, 10-15 günlük aralıklarla dezenfekte edilmelidir.

Hem trafik sigortası hem de kasko

Yeni normal süreci ile birlikte yoğunlaşan şehir içi ve dışı trafik beraberinde kaza riskini de getiriyor. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumun önüne geçmek için yasal bir zorunluluk olan trafik sigortası ve aracı güvence altına alan kasko sigortası yaptırılması ihmal edilmemelidir.

Klima kullanımına dikkat

Virüs, bakteri ve mikropların bulunma olasılığının yüksek olduğu klima kanallarının temizliği de ihmal edilmemelidir. Mümkünse klimanın temizliği için araç bakım servisinden yardım alınmalıdır. Ayrıca klimanın açıldığı anda çıkan ilk hava solunmamalı, ilk dakikalarda camlar açılarak araç havalandırılmalıdır.

Tek kullanımlık ürünler

Yeni normal, araç içerisinde birtakım kuralları da beraberinde getiriyor. Alınan önlemler kapsamında tercih edilen maske, eldiven ve ıslak mendil gibi hijyen ürünlerinin tek kullanımlık olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kullanılan bu ürünleri risk yaratmayacak bir şekilde atmak için araçta mutlaka poşet de bulundurulmalıdır.

Araç içerisinde de sosyal mesafe önemli

Yeni normalleşme sürecine adapte olmaya çalışan sürücülerin tıpkı araç dışında olduğu gibi içerisinde de sosyal mesafe kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Araç kapasitesinin yarısı kadar kişi ile yolculuk yapılmalı ve maske kullanımına özen gösterilmelidir. (Kaynak: Generali Sigorta)