Aracınızdaki hava ne kadar temiz!

491

Araç sahipleri dikkat! Otomobil kullanırken; baş ağrısı, mide bulantısı veya boğaz ağrısı gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız nedeni araç içerisinde bulunan ve çapları 0.1 ile 2.5 mikron arasında değişen partiküller olabilir.

  • Seyahat süresince aracınızda soluduğunuz hava, uçucu organik bileşiklerden oluşuyor (VOC’ler). Kabin içindeki kirlilik, çevreden gelen emisyonların devridaim olmasından dolayı yüksek oluyor.

Bazı hava kirleticileri ve toksik bileşiklerin seviyeleri, araç içerisinde, dışarıdaki havadan neredeyse on kat daha yüksek ve genel hava kalitesi on beş kat daha kirli olabiliyor.

Araç içerisindeki hava kirliliği sağlık sorunlarına neden oluyor

Araç içerisindeki hava kirliliği birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Otomobil kullanırken; baş ağrısı, mide bulantısı veya boğaz ağrısı gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız eğer nedeni araç içerisinde bulunan ve çapları 0.1 ile 2.5 mikron arasında değişen partiküller olabilir. Bu partiküller uzun süre solunduğunda akciğer dokusuna yerleşerek; astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarına ve hatta kansere bile neden olabiliyor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde uzun süre araç kabinindeki kirli havayı solumak, sağlığınızı doğrudan etkiliyor.

İstanbulluların evden işe seyahat süresi ortalama 2 saatten fazla

Moovit Küresel Kentler Raporu’na göre, İstanbulluların yüzde 30’u her gün evden işe 2 saatten fazla yolculuk ediyor. Peki bu süre zarfında güvenli bir şekilde seyahat edebilmek için ne yapmak gerekiyor?

‘Nanofiber Kabin Hava Filtresi Medyası’ ile kabin hava filtrelerinde yüksek performans sağlayarak, ortam havasında bulunan; virüs, toz, polen gibi zararlı parçacıkları yüzde 90’ından fazlasını hapsederek, yüksek iç hava kalitesi sağladıklarını ifade eden Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, araç kabininde bazıları zehirli olmak üzere 100’den fazla kimyasal madde karışımı bulunduğuna dikkat çekti.

Özbecetek, otomobillerin kabin hava filtrelerinde doğru filtre medyası kullanarak, temiz hava dolaşımı sağlamanın ve güvenli seyahat etmenin mümkün olacağını söyleyerek, konu ile ilgili olarak şunları anlattı:

“Sürücülerin ve yolcuların güvenli seyahat edebilmeleri için dış ortam havasından kaynaklı toz ve kirlerin, kabin hava filtreleri vasıtasıyla hapsedilmesi gerekir. Ancak günümüzde otomobillerin hava filtresi kabinlerinde kullanılan lifli hava filtreleri, çeşitli avantajlarına rağmen ultra ince toz partikülleri yakalamakta yetersiz kalıyor.”

Nanofiber kabin hava filtresi medyası ile yüksek filtrasyon güvenliği

“Nanofiberler ile filtre basınç düşüşünde önemli bir artış olmadan filtre verimliliğinde iyileşme sağlayarak, mekanik filtrasyon yapıyoruz. Böylece bu ezber bozan nanofiber filtre medyası ile insan saçının binde biri kalınlığından daha küçük olan 0,05 mikron kalındığındaki partikülleri kolaylıkla filtre edebiliyoruz. Ayrıca virüs içeren su damlacıklarını hızlı bir şekilde yok edip, araç içerisindeki yolcu ve sürücülerin sağlığını koruyoruz.”