OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu artan hurda indirimini değerlendirdi

1048
Hurda indiriminin güncellenmesiyle ilgili olarak bir açıklama yapan OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu düzenlemenin sektöre az da olsa belli bir ivmelenme katmasını beklediklerini belirtti.

Hurda indiriminin yükseltilmesi sayesinde yüksek faiz sarmalındaki tüketicilere bir nebze fayda sağlanmış olacağının altını çizen Murat Şahsuvaroğlu konu ile ilgili olarak şunları anlattı.

“Hurda indiriminin revize edilmesi ile ilgili Torba Kanun ve hurda uygulaması tebliği yayımlandı. Hurda indiriminde terkin edilecek üst limit rakamı 10 bin TL’den 15 bin TL’ye çıkarılmış oldu. Daha önce 3-8-10 bin TL olarak yürürlüğe giren hurda araç indirim tutarının 12-15 bin TL olarak güncellenmesini büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Hükümetimizin sektörümüze olumlu yaklaşımının bir devamı olarak gördüğümüz bu yasanın 2019 yılında otomobil satışlarına katkı yapacağını düşünüyorum. Bu düzenleme ile birlikte bu yıl ki beklentide yüzde 5-10 aralığında bir ivmelenme meydana getirmesini bekliyoruz. Ayrıca, yüksek faiz sarmalındaki tüketicilerimizin faiz yüküne de bu şekilde bir fayda sağlanmış olacaktır.”

Tüketici haziran fırsatlarını kaçırmamalı

“Bu yılın ilk 5 ayında bir önceki yıla göre % 50 daralma yaşamış olan otomotiv sektörü bu desteklere çok ihtiyaç duymakta. Özellikle mayıs ayında hurda teşviki indiriminin güncellenmesiyle ilgili teklifin tüketicide oluşturduğu beklentiye bağlı kayıp da haziran ayında bir nebze olsa kapanabilir. Hurda teşvikine ek olarak 30 Haziran tarihinde sona erecek ÖTV indirimi, markaların yaptığı kampanyalar önemli bir fırsat. Tüketiciler bu son fırsatları kaçırmasın.

Ekonomimizin lokomotif sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi tüm sektör oyuncularının arzu ettiği bir destekti. Bu durum ise sektörümüzü temsil eden tüm derneklerimizin gösterdiği yoğun çabaların hükümetimiz nezdinde karşılık bulmasıdır. Sektörümüz ihracatı ve istihdamı ile son derece kritik bir öneme sahip, amacımız sektör oyuncularının ayakta kalarak bu dönemi atlatabilmeleri. Önümüzdeki dönemde yeni desteklerin olması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnanıyoruz ki yılın ilerleyen dönemlerinde yeni destekler ile satışlar artacak ve yıl beklentilerin üzerinde bir rakam ile kapanacaktır.”

Yeni araç almak isteyenler haziran ayını değerlendirmeli

“Hurda indiriminin güncellenmesi ile birlikte oluşacak fiyat yansımaları tüketiciler lehine olumlu havanın devam etmesi anlamına geliyor. Bu durum yeni araç almak isteyenler için de önemli bir fırsat olacaktır. Buna bir de markaların düzenlediği kampanyalar eklenince avantajlar katlanacaktır.

Sektörümüzün taleplerini dinleyen ve desteklerini esirgemeyen başta Hazine ve Maliye Bakanımız Dr. Berat Albayrak’a, Bakan Yardımcılarımıza ve Gelir İdaresi Başkanlığımızın tüm Bürokratlarına sektörümüz adına bu çok değerli destek için teşekkür ediyoruz.”

ÖTV
İNDİRİMİ
FİYAT
(ARACIN FATURA BEDELİ, VERGİLER HARİÇ)
Eski
Hurda İndirimi
Yeni
Hurda İndirimi
45% Matrahı 70.000 TL’yi aşmayanlar için 10.000 TL. 15.000 TL.
50% Matrahı 70.000 TL’yi aşıp, 120.000 TL’yi aşmayanlar için 8.000 TL. 12.000 TL.
60% Matrahı 120.000 TL’yi aşanlar için 3.000 TL. 0