Audi CEO’suna dizel skandalından tutuklama,VW’e 1 milyar Euro ceza

2605

Almanya’nın dev otomobil üreticileri için zor günler. Dün Volkswagen’e verilen para cezasından sonra, bugün de Mercedes ile ilgili alınan karara, Audi’yi şok eden bir karar daha eklendi.

Audi CEO’su Rupert Stadler hakkında emisyon değerlerinin manipüle edilmesi nedeniyle dolandırıcılık ve yanıltıcı reklamlar yayınlanma suçlamaları ile bugün  tutuklandı.

 Audi CEO’su Rupert Stadler delilleri karartma şüphesi nedeniyle tutuklandı

Olay otomotiv dünyasında şok etkisi yaptı. Dizel motorlarda emisyon değerlerinin manipüle edilmesi nedeniyle süren soruşturma bugün farklı bir boyut kazandı. Münih Savcılığı,  yetkililerin delilleri karartmaları riski oluştuğunu belirterek, Audi CEO’su Rupert Stadler’in tutuklandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Şüpheli bugün yargıç önüne çıkarıldı ve gözaltında tutulmaya devam edilmesi kararı verildi” denildi.
Bilindiği gibi, Audi CEO’su Stadler hakkında dizel motorlarda emisyon değerlerinin manipüle edilmesi sürecinde dolandırıcılık ve yanıltıcı reklamlar yayınlama suçlamalarıyla ilgili soruşturma yürütüyordu.

Audi tutuklamayı doğruladı

Haberin yayılması üzerine Audi de CEO’su Stadler’in tutuklandığını doğruladı ancak devam eden soruşturma hakkında açıklama yapılmayacağını duyurdu.
Geçen hafta Audi CEO’su Rupert Stadler ve  bir yönetim kurulu üyesinin evleri Alman polisi tarafından basılmıştı. Münih Başsavcılığı’nın açıklamasında, Stadler ve iş arkadaşı “dolandırıcılık” ve “belgede sahtecilik” ile suçlanmıştı.

Alman otomotiv devi Volkswagen’e de 1 milyar Euro para cezası

Öte yandan BBC News’in haberine göre Alman Otomotiv devi Volkswagen’e de 1 milyar Euro para cezası verildi.
BBC’nin haber detayı şöyle: Alman otomotiv devi Volkswagen (VW), karbon emisyonu skandalı nedeniyle 1 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

Braunschweig Savcılığı, şirketin 2007’nin ortasından 2015’e kadarki dönemde karbon emisyonunu düşük gösteren hileli yazılıma sahip 10 milyondan fazla dizel motorlu otomobil sattığına hükmetti.

Bu, ülkede bir şirkete verilen en yüksek para cezası

“Dizel krizinden” kendilerinin sorumlu olduğunu kabul eden VW yetkilileri, temyize gitmeyeceklerini açıkladı.

Emisyon skandalının toplam maliyeti ise, bundan çok daha fazla

ABD’deki yaklaşık 600 bin dizel motorlu aracın da yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden şirket, toplam 30 milyar doları kenara koydu bile.

Para cezaları, tazminatlar ve araçların tamiri de bu maliyetler arasında

ABD’nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) 2015 yılının Eylül ayında Volkswagen’in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklamıştı.

Volkswagen’nin ABD operasyonlarının başındaki isim Michael Horn ABD’li yetkililere karşı dürüst olmadıklarını itiraf etmiş, “Dürüst davranmadık ve işi batırdık. Özür dileriz” demişti.