Avrupa’da elektrikli araç satışları dizel araç satışlarını geçti!

700
Avrupa'da elektrikli araç satışları dizel araç satışlarını geçti!

26 Avrupa ülkesi pazarına ilişkin verilere göre, yeni otomobil kayıtları Ağustos ayında bir kez daha yavaşladı ve %18 düşüşle 713.714 adede geriledi. Bu, 2014’ten bu yana kaydedilen en düşük hacme işaret ediyor.

EV’ler büyümenin tek itici gücü olmaya devam ediyor

Yaşanan tedarik ve üretim zorluklarına rağmen, elektrikli araçların ve plug-in hibrit otomobillerin performansı büyümeye devam etti. Geçen ay talepteki keskin artış, bu araçların %21 ile şimdiye kadarki en yüksek ikinci aylık pazar payını elde etmelerini sağladı. Geçen ay kaydedilen 151.737 adet, yıllık %61 artışa işaret etti ve Ocak ayından bu yana toplam hacmi 1,32 milyon adede çıkardı.

Ağustos ayında EV’ler ve plug-in hibritler dizel muadillerinden daha fazla sattı. Geçen yıl bu zamanlar, EV’lerin hacmi dizel araç kayıtlarından 158.300 adet daha azdı, ancak geçen ay EV’ler dizel araçları 10.100 adetle geçti.

Avrupa’nın en çok tercih edilen otomobili Dacia Sandero

Fiat 500, Peugeot 208, Hyundai Kona, Opel Corsa ve Kia Niro’nun elektrikli versiyonlarına talep beklenenden fazla oldu.

Ağustos ayında Dacia Sandero, Avrupa’nın en çok tercih edilen otomobili olarak genel sıralamada en üst sırayı aldı. Bu üçüncü nesil Dacia için gerçek bir başarı olduğunu kanıtlıyor. Yıl boyunca ulaşılabilir fiyatı bu küçük otomobilin Ocak ve Ağustos ayları arasında Avrupa’nın en çok satan beşinci otomobili olmasına yardımcı oldu. Ağustos ayında Avrupa’da en çok tercih edilen 10 otomobilin sıralaması şöyle: Dacia Sandero, Volkswagen Golf, Toyota Yaris, Dacia Duster, Volkswagen T-Roc, Fiat 500, Volkswagen Polo, Toyota Corolla, Hyundai Tucson, Ford Puma.

Ağustos ayında Dacia Sandero, Volkswagen Golf’ten daha fazla sattı

Dacia Sandero Ağustos’ta Avrupa’da 14 bin 961 adet satarken, ikinci sırada yer alan Volkswagen Golf, 13 bin 664 adet sattı. Dacia’nın Duster’ı da pazar hacmini %4 artırarak ilk beşe dördüncü sıradan girdi. Diğer kayda değer başarılar arasında EV modeli tarafından desteklenen Fiat 500, Hyundai Tucson ve premium sıralamalarda en üst sıralarda yer alan BMW 3 Serisi yer alıyor.

Sekiz ayın lideri VW Golf

Ocak-Ağustos döneminde toplam satışlarda ise 158.545 adetle VW Golf birinci, 143.545 adetle Toyota Yaris ikinci ve 133.825 adetle VW T-Roc üçüncü oldular. Aynı listede Peugeot 208 131.688 adetle dördüncü ve 130.536 adet ile Dacia Sandero beşinci oldular.

En son lansmanları yapılan yeni modellerin arasında satışları merakla beklenen Tesla Model Y, pazara henüz Ağustos ayında ulaşmasına rağmen BEV sıralamasında ilk 10’a girdi. Bunun yanı sıra Ford Mustang Mach E de ilk 10’a girdi; Volkswagen ID.3 genel sıralamada 15. sırada kaldı. Yeni Mokka 4.900 adet, Volkswagen ID.4, 4.600 adet; Citroen C4’ten 4.600 adet satış gerçekleştirdi. Cupra Formentor yine 4.300’den fazla adet satışıyla iyi bir performans sergiledi ve onu 4.341 adede ulaşan Renault Arkana izledi.

Pazar neden geriledi!

JATO Dynamics küresel analisti Felipe Munoz yaşanan sıkıntıların nedenini anlatırken, Çip sıkıntısının pandeminin etkileriyle boğuşan OEM’ler için büyük bir gerileme olduğuna dikkat çekti. Munoz, “Anlaşmalar ve teşvikler talebi artırmada önemli bir rol oynamış olsa da, daha çekici modeller pazara girdikçe ve tüketiciler EV’lerin faydalarının farkına vardıkça satın alma alışkanlıklarında temel bir değişiklik gördük” dedi.

“Ferrari için aylarca bekleyebilirsiniz ama!..”

JATO Dynamics küresel analisti Felipe Munoz, tedarik sıkıntısı için de Ferrari örneğini vererek şunları söyledi:”Üretim sorunları ve yeni arabaların teslimatındaki gecikmeler satışlara zarar veriyor ve bayilerde bulunamama, birçok tüketiciyi ya kullanılmış araç aramaya ya da sadece satın almalarını ertelemeye zorluyor. Olağan koşullarda tüketiciler yeni bir Ferrari için aylarca beklemeyi göze alabilirler ancak şimdi aynı gecikmeyi normal modeller için de yaşıyorlar.”