AvusturyaGP’sini Ducati pilotu Lorenzo kazandı

2079
MotoGP Dünya Motosiklet Şampiyonası'nın 11. yarışı olan Avusturya GP'sinde sahneye Ducati pilotu Lorenzo çıktı. Ve deyim yerindeyse 'kedinin fare ile oynadığı gibi,Marquez ile oynadı. Ve finişe önde gelerek, Honda ile Yamaha'nın planlarını alt üst etti.

MotoGP Dünya Motosiklet Şampiyonası’nın 11 ayağı olan AvusturyaGP’sini Ducati pilotu Lorenzo kazandı.

Spielberg kentindeki 4,3 kilometrelik Red Bull Pisti’nde, 28 tur üzerinden yapılan yarışta şampiyona lideri Honda pilotu Marc Marquez, Lorenzo’nun performansına karşılık veremeyince ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. AvusturyaGP’sinde  Jorge Lorenzo 1., Marc Marquez 2. ve Andrea Dovizioso 3. oldu. Rossi ise 14. cepten başladığı yarışı ancak 6. sırada finiş gördü.

Honda Yamaha savaşından Ducati zaferle çıktı

Honda’nın deneyimli İspanyol pilotu Marc Marquez yarışa pole pozisyonda başladı ancak rahat değildi. Hemen yanında yarışa 2. başlayan Ducati pilotu Andrea Dovizioso ve onun yanında da yarışa 3. başlayan yine Ducati pilotu Jorge Lorenzo vardı. Hemen arkalarında da 2. sırada Ducati pilotu Daniolo Petrucci, Honda pilotu Cal Crutchlow ve Yamaha pilotu Johann Zarco; 4.,5.,6. olarak dizilmişlerdi. Şampiyonanın  genel klasman ikincisi ve şampiyonluğun favori ismi Yamaha pilotu Valentino Rossi ise, sıralama turlarında doğru lastik seçimi yapmadığı için performansından uzak kalmıştı ve startta ancak 14. cepte kendine yer bulmuştu.Rossi yarışı 6. sırada bitirerek kendisi için çok önemli 10 puanı bu yarıştan çıkardığını için mutlu olması gerekiyor. Şampiyona lideri Marquez  yarışı 2. bitirmesine rağmen aldığı 20 puanla, Rossi ile arasındaki puan farkına 10 puan daha ekledi.

Gözler Rossi’deydi ancak Lorenzo günün yıldızı oldu.

Her ne kadar Yamaha pilotu  İtalyan  Rossi yarışa 14. başladıysa da, yarışı kazanma şansı hala vardı. Her pistte oldukça taraftarı olan Rossi’nin 5-6 tur sonunda Marquez’in ensesine bineceğini beklerken, sahneye Ducati pilotu Lorenzo çıktı. Ve deyim yerindeyse ‘kedinin fare ile oynadığı gibi, Marquez ile oynadı. Ve finişe önde gelerek, Honda ile Yamaha’nın planlarını alt üst etti.
AvusturyaGP Genel Klasmanı
1 – Jorge LORENZO SPA Ducati Team Ducati
2 – Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda
3 – Andrea DOVIZIOSO ITA Ducati Team Ducati
4 –  Cal CRUTCHLOW GBR LCR Honda CASTROL Honda
5 – Danilo PETRUCCI ITA Alma Pramac Racing Ducati
6 – Valentino ROSSI ITA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha
7 – Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda
8 – Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki
9 – Johann ZARCO FRA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha
10 – Alvaro BAUTISTA SPA Angel Nieto Team Ducati