Baja Troia Turkey Çanakkale’de gerçekleşti

Rekor bir katılım, çetin bir yarış, muhteşem bir final...

3256
İSOFF’un organize ettiği Baja Troia Turkey, 26 Ekim Çanakkale’de Truva Atı’nın önünde muhteşem bir katılımla start aldı. 4 gün boyunca 60 ekip 808 km’lik parkurda nefes nefese bir yarış çıkardılar.

Tanınmış Türk otomobil ve motosiklet yarışçıları yanı sıra İtalya, İsrail, Romanya, Yunanistan, İngiltere ve Endonezya’dan yarışçıların start aldığı organizasyon off-road disiplininde Türkiye’de koşulan ilk uluslararası formatta yarış olarak İstanbul Off Road Kulübü tarafından Çanakkale’de organize edildi. Ralli Art’ın 7 araçlık ekiple start aldığı yarış East EuropeanToutTerrain Series takviminde 5. ayak yarışı olarak koşuldu.

26 Ekim Perşembe gecesi projektörler altında start alan Prolog etabı ertesi günün start sıralamasını belirledi. 225 kapı numaralı Road Runner Team / Serdal Özer – Tamer Akdağ ekibi motor arızası yaşadıkları için yarıştan çekilmek zorunda kaldılar.

Yarışın en zorlu etaplarının yer aldığı 27 Ekim Cuma günü koşulan ILION, HOMEROS ve IDA Etapları, şiddetli fırtına ve yağmur nedeni ile iyice zorlaşan parkurda yarışçılara zor anlar yaşattı. 28 Ekim Cumartesi günü DARDANOS, PARİS, İSOFF ve PRİAMOS etapları yoğun yağmur altında koşuldu. Yarışmacı ekiplerden bir kısmı çamur nedeni ile kayganlaşan parkurda yoldan çıktılar. 29 Ekim Pazar günü WILUSA, SKAMANDROS ve BARIŞ Etapları ile yarış tamamlandı.

Tüm ekipler, etap içinde hasar gören araçlarını gün sonunda toplamaya çalışıp ertesi gün yarışa hazırlanmak için uğraş verirken, off road dayanışması ön plana çıktı. Türk yarışçılar ve görevliler, sorun yaşayan yabancı ekiplere her türlü desteği verdiler. İlk kez Türkiye’de bu tarz bir yarışa katıldıklarını belirten yabancı yarışçılar hem parkurların yapısından

ve etap seçiminden çok memnun kaldıklarını ve çok zevkli bir yarış yaşadıklarını dile getirdiler.

Hava koşullarının iyice zorlaştırdığı parkur, ekiplere zor anlar yaşattı

Cuma günü koşulan ILION, HOMEROS ve IDA Etapları, şiddetli fırtına ve yağmur nedeni ile iyice zorlaşan parkurda yarışçılara zorlu anlar yaşattı. 215 numaralı CANAM ile yarışan Arman Özdemir – Leon Benzesin ekibi ile, 227 numaralı Mitsubishi Pajero ile yarışan Kemal Sarıgül – Hakan Bulu ekipleri, parkurda kayarak yaklaşık 20 metrelik bir yamaçtan aşağı uçtular. Kendi imkanları ile kurtulan227 kapı nolu ekip yola devam etti. 215 nolu araç etap bitiminde kurtarılarak servis alanına getirildi.

RALLİART Takımı içinde 202 numaralı Mitsubishi ile yer alan Can Tahincioğlu – Bahadır Gücenmez, 22 nolu Salih Çarpışantürk – Hilal Köksal, 224 nolu Suzuki G. Vitara ile yarışan İlayda Hancı – Batuhan Korkut, 226 nolu TEAM OFF ROAD Kubilay Mert – Cenk Yurdakul motor arızası yaşayarak etaplarda kalan ekipler oldular. Raid Grubunda yarışan tek kadın ekip, Kız Gibi Off Road / Suzan Yelman – Handegül Turunç ve ON7 ekibi Caner Algönül – Esra Özkök Algönül, araçlarındaki arızadan ötürü etaplarda sorun yaşadılar. 229 nolu Granma Team / Benan Engin – Tamer Kızıltan Mitsubishi Pajerolarındaki arıza nedeni ile etabı tamamlayamadılar. Gece koşulan SuperStage etabında İsrail’li yarış ekibi Pointer I Go Team / Raz Heyman – Hillel Segal takla attı. Ön camı parçalanan araca destek Türk off road’culardan geldi. Çanakkale’de gece açtırılan bir atölye ile camı hazırlanıp takılan ekip ertesi gün yarışa devam etme şansı yakaladı.

Motosiklet Kategorisi

Çanakkale’de yapılan BajaTroiaTurkey motosiklet sınıfında birbirinden çekişmeli yarışlara sahne oldu. M1, M2 ve Atv sınıflarında sporcular hem etaplarda zorluklara, hem de birbirileri ile zamana karşı mücadele ettiler. Uzun parkurlarda iddialı pilotların yakıt sorunuyla finişi zorlanarak görmeleri diğer sporcuları sınıflarında üst sıralara taşıdı. M1 sınıfında Ümit Salkım (STMOK-Yamaha), M2 sınıfında Fahrettin Altınkök (UMOK-Sherco) ve ATV sınıfında da Emre Muharrem Sağlam (SMYRNA-Canam) yarışı ön sıralarda götürdüler.

Orman etapların geçildiği ilk gün ülkemizi Dakar’da temsil eden Şakir Şenkalaycı (AVMK-KTM), Türkiye Enduro Şampiyonu Fırat Şahin (AVMK-Husqvarna) ve Türkiye Motokros ikincisi Hüseyin Neziroğlu (YMK-KTM) yakıt sorunu yaşarken, Türkiye ATV şampiyonu Ziya Güler’de navigasyon problemi ile karşı karşıya kaldı. 27 motosikletçi ile birlikte Baja Troia Turkey’de start alan kadın sporcu Gökçen Kabaş (BAMOS-Sherco), zorlu özel etapları başarıyla geçerek M1 sınıfında 6. sıraya kadar tırmandı.

Finişte Cumhuriyet kutlaması

4 günlük BAJA TROIA TURKEY sonunda Çanakkale meydanında kurulan podyumda kupalarını alan yarışçılar hemen ardından fener alayı ve havai fişek gösterileri ile coşkulu bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması da gerçekleştirmiş oldular.

Ralli araçlarında Intercity Takımı adına Nissan Navara ile yarışan Ahmet Ünlü – Semih Noyan Genel Klasman 1.’lik kupasını kaldırırken, ikinci ve üçüncü sırada Ralliart Takımı adına yarışan ekipler yer aldı. İkinci İtalyan ekip Mitsubishi L200’leri ile Gal Shacham-Ofir Nimrod ve üçüncü İsrail’lli ekip Mitsubishi Pajero ile yarışan Andrea Schiumarini-Ofir Nimrod oldu.

Motosiklet Kategorisi’nde Ümit Salkım birinci gelirken, ikinci yine bir Türk yarışçı, Murat Yazıcı ve üçüncü Endonezyalı yarışçı Zacharia Millward oldu.

Raid Kategorisinde İSOFF Cousins adı ile yarışan Utku Mestçi-Soner Birol Suzuki Jimny araçları ile birincilik kupalarını alırken, ikinci, yarışın tek kadın ekibi Kız Gibi Off Road adı ile yarışan Suzan Yelman-Handegül Turunç oldu. Ekip, kupalarını yeni doğum yapan Handegül Turunç’un bebeğine hediye etti. 3. ‘lük kupası 302 nolu Toyota Hilux ile yarışan Fatih Erkul – Abdüllatif Aydın ekibinin oldu. Ekip aynı zamanda etap içinde dik bir yamaçtan yuvarlanan bir yarış aracını kurtarma konusundaki gayretinden ötürü Centilmenlik Kupasına layık görüldü.

Ödül töreninde her ülkeden katılan sporcuların Genel Klasmanda en üst sırada yer alanlarına Ülke Kupaları verilirken, Kadınlar Klasmanında ekiplerin klasmandaki yerlerine göre, 1.lik kupasını Sibel Dağlı, ikincilik kupasını İlayda Hancı, üçüncülük kupasını da Suzan Yelman-Handegül Turunç ekibi aldılar.

Off Road ruhuna uygun bir şekilde etap içinde yardımlaşmanın teşvik edildiği yarışta, rakiplerine yardım eden ekipler de Centilmenlik Kupasına layık görüldüler.