Bakan açıkladı: Şehir içinde ticari araçlar ne zaman kış lastiği takacak?

1753

Ticari araçlarla ilgili kış lastiği takma zorunluluğu yarından itibaren başlayacak. Peki şehir içinde çalışan ticari araçlara ne zaman takılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, zorunluluk olmasına bakmadan, kışın daha rahat etmeleri için tüm sürücülerin uygun lastik kullanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Sürücülere kış lastiği uyarısı

Bakan Arslan, “Bu yılda geçen yıllarda olduğu gibi başarılı bir performans göstererek insanımızın hayatını kolaylaştıracağız, bütün yollarımızı açık tutacağız. Olağanüstü bir kar yağışı olursa vatandaşımızı doğru bilgilendirerek yanlış lastiklerle yanlış araçların yola çıkıp, yolu kapatmamasını İçişleri Bakanlığı, emniyet güçlerimizle koordineli şekilde engelleyeceğiz” dedi.

Ticari araçlarla ilgili kış lastiği takma zorunluluğunun yarından itibaren başlayacağını hatırlatan Arslan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ancak eğer şehir içinde çalışıyorlarsa bu ticari araçlar, bunlarla ilgili kış lastiği takma ve çıkarma sürelerini valiliklere bıraktık. Şehirler arası çalışıyorsa yarından itibaren takacak ancak şehir içinde çalışıyorsa valiliklerin belirleyeceği tarihlerde takacak. Diğer sürücülerden de istirhamımız, zorunluluk olmasına bakmadan, kışın daha rahat etmeleri, kazaya belaya karışmamaları, can ve mal emniyetini sağlamaları adına uygun lastiği taksınlar. ‘Bir şey olmaz, ben yolda kalmam’ demesinler, arkadaşlarımızın, emniyet birimlerinin uyarılarını da dikkate alsınlar ve tedbirli olsunlar.”