Bakan Özlü açıkladı: Yerli otomobili bütün dünyaya satacağız

1745

Oluşturulan beşli bir grubun ortaklığı ile hayata geçirilecek Yerli Oto’ya ilişkin açıklamalar ard arda gelmeye devam ediyor.

Yerli Oto ile ilgili farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Daha önce İnan Kıraç, alt yapıya dikkat çekmiş, Bakan Işık ise uzun menzilli elektrikli oto yapılacağı bilgisini vermişti. Bugün ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üretilecek Yerli Oto’nun bütün dünyaya satılacak bir marka olacağı bilgisini verdi.

Bu otomobili bütün dünyaya satacağız

“Biz sadece Türkiye için otomobil yapmayacağız” diyen Bakan Özlü, şunları anlattı: “Dünya için bu otomobili yapacağız. Bu otomobili bütün dünyaya satacağız. Sadece iç pazarı hedeflemiyoruz. Zaten bugün Türkiye’de üretilen otomobillerin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Dolayısıyla yerli marka otomobil, Türkiye’nin otomobili de Türkiye’nin ihracat yapacağı, ihraç edeceği ürünlerin başında gelecek. İnşallah biz de ileride diğer ülkeler gibi başka ülkelerde de otomobil fabrikaları kuracağız. Otomotiv Sektörü’nde Türkiye’de çok ciddi bir altyapı var. Son 50-60 yılda oluşan ana sanayisi, yan sanayisi, tasarım mühendisleri, üretim mühendisleri. Teknik olarak hiçbir sorunumuz yok. Biz sadece Türkiye’ye has, Türkiye’ye özgü bir marka yapmak istiyoruz. Nasıl Almanya, Japonya denilince aklımıza birkaç marka geliyor, Türkiye denildiği zaman da dünyada inşallah öyle bir marka oluşturacağız ki Türkiye ismiyle eş, akla gelen bir markamız olacak.”