Bentley’nin kaplama avcıları yine mükemmel iş çıkarmış

2253

Bentley kısa bir süre önce, son beş yıldaki ilk yeni kaplaması olan Liquid Amber’i (Sıvı Amber) koleksiyonuna dahil etti. Lüks İngiliz markasının yedinci özel kaplaması olan Liquid Amber, şirketin en kaliteli malzeme arayışını özetliyor.

Markanın uzman ekibi, dünyanın en iyi malzemelerini bulmak için çok büyük mesafeler kat ettiklerinden dolayı, Bentley otomobillerinin iç mekanlarında yeni kaplamaların sunulması çok nadir olarak gerçekleşiyor.

Malzemeye erişim sınırlı

Liquid Amber (Sıvı Amber), Amerika’nın güneydoğu eyaletlerinde, Mississippi sulak alanlarının zengin ve nemli topraklarında yetişen Amerikan Sığla Ağacı’ndan (Amerikan Günlük Ağacı) elde ediliyor.

Ağacın reçinesine, parfümlü kokusuna ithafen Liquid Amber (Sıvı Amber) adı veriliyor. Bentley, sadece en yüksek kalitedeki ağaçları kullanıyor ve bu ağacın yetiştiği sulak alanlara sınırlı erişim sağlanabilmesinden dolayı yılda sadece iki defa malzeme temin edebiliyor.

Ahşap, birkaç hafta süren doğal bir tütsüleme işleminden geçirilerek, bir yandan derin ve yoğun bir kahverengi pırıltısı verilirken, bir yandan da sıcak, kırmızı tonu muhafaza ediliyor. Liquid Amber (Sıvı Amber) kaplama daha sonra 4.500 mil uzağa nakledilerek, Crewe’de bulunan Bentley ahşap atölyesindeki uzmanlar ekibine ulaştırılıyor ve burada, Bentley müşterilerine özel olarak sunulan, dikkatle seçilmiş diğer altı kaplamayla beraber incelemeden geçiriliyor.

Bentley’in kaplama avcıları iş başında

Okaliptüs ve zeytin külü dahil olmak üzere, Bentley’in sunduğu yedi kaplama da Bentley’in kendi kaplama avcıları tarafından, Kanada veya Çin gibi uzak ülkelerden temin ediliyor.

Bentley, otomobilleri için sadece en iyi ağaç cinslerinden elde edilen en kaliteli malzemeleri kullanıyor. Örneğin, hareli ceviz kaplama için 20.000 metrekare ceviz ağacı malzemesinin incelenmesi tam bir hafta sürebiliyor.

Bentley, sunulan kaplamaların genellikle yüzde 30 ila yüzde 70’ini geri çeviriyor. Tüm malzemelerin yüksek bir hare yoğunluğuna ve minimum kabuk altı tabakasına sahip olması ve herhangi bir kabuk oluşumu veya yapısal kusur barındırmaması gerekiyor.

Ham kaplamalar tam olarak 0,6 mm’lik tabakalar halinde kesiliyor ve her ham kaplama grubunun, UV ışığı altında dayanıklılık ve ağaçtan ağaca tutarlılık açılarından, son derece sıkı Bentley testlerini geçmesi gerekiyor. Kaplama otomobile yerleştirilmeden önce, tüm bu süreç en az 18 ay sürüyor.

 Bu işin bir de taş kaplaması var

Özgün bir lüks ifadesi sunan bir başka yeni malzeme de Bentley taş kaplamadır. Bu yenilikçi iç mekan kaplaması, 200 milyon yıldan uzun bir sürede oluşan doğal malzemeyle lüks ve modern bir dokunuşta bulunuyor.

Arduaz ve kuvarsit taşı, eski ve zengin bir taş duvarcılık kültürüne sahip olan Hindistan’da, Rajasthan ve Andhra’daki özenle seçilen taş ocaklarından sürdürülebilir bir şekilde elde ediliyor.

Büyük bir parçadan koparılan taş parçaları, cam elyafı ve özel bir reçine kullanılarak kürleme işleminden geçiriliyor. Son olarak, şirketin İngiltere, Crewe’daki merkezinde, Bentley’in dünyaca ünlü Mulliner karoser ekibi tarafından elle şekillendirilip son işlemlerden geçiriliyor.