Beş milyon kişinin tercih ettiği Mazda3 ile 3 gün!

103126

Dünyada 14 yılda, 5 milyondan fazla kişinin beğenip, tercih ettiği, bu zaman diliminde sayısız ödülün sahibi olan yakışıklı Mazda3 ile bizim yakınlaşmamız 2018 baharının son günlerine denk geldi. Her santimetre karesinden beton kusan İstanbul’dan kaçmak için 3 gün sürecek serüvenimiz için start verdik.

İlk Mazda3, bundan 15 yıl önce; 25 Haziran 2003’te Japonya’da bulunan Hofu Fabrikası’nda banttan indikten sonra aradan geçen zaman içinde günümüze ulaşana kadar çok sayıda ödülün sahibi oldu. Ödülleri arasına Red  Dot Ürün Tasarım Ödülü ve WCOTY; Dünyada Yılın En İyi Otomobili ve Yılın Otomobili Tasarımı finalistliğini de ekleyen Mazda3, son yenilenmeyi 2016 yılının sonunda yaşadı ve 2017’ye yeni bir başlangıç yaptı. Bu son değişime kadar Mazda3’ün global üretimi 5 milyon 150 bin adeti geçti… Bütün bunlara ilaveten, Mazda3’ün Euro NCAP’ten aldığı beş yıldızlı emniyet performansını da unutmamak lazım tabii.
Gerçi 1.5 turbo dizel motorlu Mazda3’ün ürün yelpazesine eklendiği Selanik lansmanına Oto Aktüel’den Candaş Kurtay katılmıştı; ama şöyle ağız tadıyla bir deneme sürüşü yapabilmek için bayağı beklemek gerekti; malum sıra uzun…
Bilmeyen kaldı mı bilinmez ama; adet olduğu üzere biz bu yakışıklı Japon’un gövde, motor seçeneklerini, donanım paketlerini vs. sıralayarak anlatım yapacağız yine de… İşin duygusal tarafı ise en sonda…

Mazda ve KODO Tasarımı

“Mazda tasarımı söz konusu olduğunda, hiçbir şey insan eli becerisinin ve insan dokunuşunun gücünün yerini tutamaz. KODO Tasarımı, otomobillerimize hayat ve kişilik katma felsefemizdir. Tasarım süreci, kil modelleyicilerinin, fikirlerini insanların kalbine dokunacak bir ruh ve şekilde, tam boyutlu modellere dönüştürmek için beceri ve duygularını kullanarak açığa çıkarmasıyla başlar.” şeklinde izah edilen Mazda KODO Tasarım felsefesi ile yaratılmış, Mazda3…
Mazda 3, Mazda’nın ödül kazanan KODO (Hareketin Ruhu) tasarım felsefesinin gelişmiş bir ürünü olarak öne çıkıyor. Kabinin geri durduğu cesur profili, ön cam açısı, 15mm alçak tavan çizgisi, daha kısa çıkıntılar, genişletilmiş tekerlek kemerleri ve tekerlekleri aracın köşelerine doğru ittiren geniş aks mesafesi görsel dinamikliğinin altını çizen unsurlardan.
Mazda 6 ve Mazda CX-5 ile dikkat çekici seviyede bir görsel benzerlik barındıran Mazda 3, Mazda’nın belirgin KODO yüzüne sahip.

İç Tasarım

Yere yakın sürüş konumu, temiz ve ferah düzeni ve ideal şekilde konumlandırılmış pedalları, direksiyon simidi ve vites kolu ile Mazda 3’ün ferah ve cömertçe belirlenen kabini göz dolduruyor.
Bu yeni nesil kabin mimarisi ayrı ama birbirine asimetrik orta konsol ile bağlı olan biri sürücü için odaklı ve akıllıca ayarlanmış bir düzen ve ön yolcu için daha rahat ve ferah bir alan olmak üzere iki tamamen ayrı bölge oluşturmak için tasarlanmış.

Boyutlar

Mazda 3, 4.465 mm uzunluğunda, 1.465 mm yüksekliğinde, 1.795 mm genişliğinde olup 2.700 mm uzunluğunda aks mesafesine sahip. Bu yüksek uzunluk ve genişlik ölçümleri ön ve arkada sınıfının öncüsü seviyede omuz alanı ve tüm yolcular için oldukça ferah bacak ve baş alanı sağlıyor.
Bagaj da bundan faydalanmış, Mazda 3 HB’de koltuklar normal konumdayken 364 litre hacim sunuyor.Arka koltuklar yatırıldığında 1.263 litre hacim elde etmek mümkün oluyor.

Mazda3 seçenekleri

Hatchback ve sedan gövde tiplerine sahip olan Mazda3, 105 PS SKYACTIV-D 1.5-litre turbo dizel ve SKYACTIV-G benzinli motor 1.5-litre 120 PS motor seçenekleri, altı vitese sahip SKYACTIV-MT manuel ve SKYACTIV Drive otomatik şanzıman alternatifleri ve dört farklı donanımları ile Türkiye’de satışa sunuluyor. Mazda3’ün hem dizel, hem benzinli motoru Euro6 normlarına uygunluğu ile ödül kazanmış motorlar olduğunu da yeri gelmişken belirtmek lazım.

1,5 litrelik motor, 120 PS güç

Deneme sürüşüne gelen 1496 cc hacimli, 120 PS (88kW) gücündeki benzinli motor, üreticinin verdiği değerlerle 120 Ps olan maksimum gücünü 6.000 devirde veriyor. 150 Nm maksimum torka sahip olan Mazda3, bu torku da 4.000 devir/dakikada sağlıyor.
Mazda, Mazda3 Hatchback’in 0-100 km hızlanmasını 10.1 saniye olarak veriyor. Bu değeri hele ki şehir içi kullanımda, ölçüm aletleriyle sınama seçeneğine sahip olmasak bile, Mazda3’ün kalkışlarda çok atak olduğunu ve trafikteki pek çok araca fark attığını söylemek abartı olmayacak.
Yakıt tüketimine gelince; üreticinin verdiği şehir içi 6.4, şehir dışı 4.2 ve ortalama 5 litre/100 km menzil değerlerine bir türlü ulaşamadık. Hem de sakin sürüş modunda…
Yenilenmesinin üzerinden neredeyse bir buçuk yıl geçmesine ve trafikte seyreden onlarca yeni araca rağmen Mazda3, sahip olduğu dinamik tasarım ve ateş kırmızısı rengi ile, katettiği her kilometrede dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. İstanbul’dan kaçmanın verdiği ruhsal rahatlamanın payı ne kadardır bilinmez ama, hem sürücü, hem yolcu kendini Mazda3’ün içinde çok rahat ve güvende hissediyor.
Eee bir de çevrenizde hayranlarınız olunca… Fotoğraf çekmek için duraksadığımız her noktada çevredekilerin ilgi odağı oldu Mazda3.
Direksiyondayken harika yol tutuşu hissedip, gaz pedalı ayağınız biraz yaramazlık yapmak istese de, hemen gözünüzün önündeki aktif sürüş ekranındaki yol bilgileri bu hevesten sizi alıkoyuyor. Sonuçta olası bir hız ihlali cezası bütün karizmayı bir anda alt üst edebilir…

Donanım paketleri

Mazda, Mazda3 ile zengin bir donanım listesi sunuyor. Soul, Motion ve Reflex (+Power) paketi Mazda3’ün sürüşünü eğlenceli ve güvenli kılan unsurları kapsıyor.
Sürücü ve yolcularına iyi düzeyde sürüş deneyimi sunan insan merkezli yaklaşım felsefesine sahip Mazda3’e sahip olmak için çok büyük bütçelere sahip olmak da gerekmiyor. Türkiye’de satışta olan güncel model Mazda3 Hatchback 101.400 TL’den, Mazda3 Sedan ise 93.550 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor…