Beyaz perdenin rekortmen filmleri belli oldu

Tüm zamanların en çok izlenen ilk beş filmi içerisinde yabancı yapım olmaması ise dikkat çeken bir ayrıntı oldu.

2676

Ajans Press, Türk sinema tarihinde en çok izlenen filmleri inceledi. Türlere göre sinema yapımlarının incelendiği araştırmada 1998 yılından günümüze kadar beyaz perdede en çok komedi filmleri izlendi.

Sinema, Türkiye’de özellikle hafta sonlarını değerlendirmek açısından oldukça tercih edilir bir sosyal aktivite olurken teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Türkiye’de sinemaya olan ilgi giderek artıyor. Sinema son zamanlarda hiç olmadığı kadar tercih edilirken ülkemizde bulunan sinema salonları her yıl artıyor.

BEYAZ PERDE’DE YERLİ FİLM RÜZGARI ESTİ

Ajans Press’in Box Office’ten derlediği verilere göre, 1998 yılından bugüne Türk sinemasında türlere göre en çok izlenen filminde liderliği Recep İvedik 5 göğüsledi. Film 7 milyon 437 bin 5 kişi tarafından izlenerek tüm zamanların en çok izlenen yapımı oldu. 2006 yılında vizyona giren Kurtlar Vadisi Irak 4 milyon 256 bin 567 kişi tarafından izlenerek sinema tarihinde en çok izlenen ikinci yapımı unvanını alırken; aksiyon dalında ise ilk sırada yer aldı. Cem Yılmaz’ın kült yapımlarından G.O.R.A, 4 milyon bin 711 izleyici rakamıyla en çok izlenen üçüncü yapım olurken, dram dalından liderliği elde eden Babam ve Oğlum 3 milyon 839 bin 883 kişi tarafında izlenerek en çok izlenen dördüncü film oldu.Yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı New York’ta Beş Minare 3 milyon 474 bin 495 seyirciyle en çok izlenen beşinci film oldu. Tüm zamanların en çok izlenen ilk beş filmi içerisinde yabancı yapım olmaması ise dikkat çeken bir ayrıntı oldu. 1998’den bu yana en çok izlenen ilk beş yapımı sırasıyla Celal ile Ceren, Titanik, Allah’ın Sadık Kulu Barla, 2012 ve Dabbe: Zehr-i Cin oldu.