Bir Citroen C5 sahibinin başına gelenler

5425
Citroen C5 Parça Sorunu

Burada okuyacaklarınız her otomobil sahibini ve her otomobil markasının yöneticisini ilgilendiren bir haber. Her yanıyla ‘yok artık’ dedirten türden bir haber!.. Başka bir deyişle bir Citroen C5 sahibinin başına gelenler…

Olayın geçtiği yer, Mersin Çayanlar Citroen Yetkili Servisi. Citroen C5 sahibi Mehmet Tugay, Mersin’de şehir içinde yaşanan toplu kazada öndeki araca çarpar. Aracın ön kısmında ve tabii ki farlarında hasar oluşur.
Mehmet Turgay, kaskolu aracını Citroen’in Yetkili Servisi Mersin’deki Çayanlar Otomotiv’e götürür. Ön incelemeden sonra kendisine aracını 15 gün içinde teslim alabileceğini söylerler. Aracı servise bırakır ve gider. İşte her şey bundan sonra başlar.

“Beni hep oyaladılar!”

15 gün sonra aracını almaya giden Mehmet Tugay, aracının servis dışında yol kenarında bekletildiğini görür. Daha ilginci araca herhangi bir müdahalenin de yapıldığını görünce şaşırır, kalır.
Bundan sonrasını Citroen C5 sahibi Mehmet Tugay’dan dinleyelim.
“Aracımı teslim ettiğimde ellerinde yedek parça olmadığını, ama en geç 15 gün içinde aracımı teslim alabileceğimi söylediler. Fakat 15 gün sonra gittiğimde bu kez bir kısım parçanın geldiğini ama Citroen’in yedek parça merkezinde far olmadığı için Fransa’dan istediklerini, bir 15 gün daha beklemem gerektiğini söylediler. Peki dedim ve gittim.”

Fransa’da da far yokmuş!

Mehmet Tugay, sonraki aşamayı ise şöyle anlatıyor; “Artık gün aşırı arıyordum. Bir ara bana farın Türkiye’ye geldiğini ve 5 gün içinde aracı alabileceğimi söylediler. Fakat far 5 gün sonra da gelmedi.
Olayı medyaya aktaracağımı söylediğimde ise bir kaç gün daha bekleyin dediler. Yine bekledim. Bu kez beni onlar aradı. Dediler ki, İstanbul’da 4 bayide far olduğunu, ancak 3 servisin bu farı vermek istemediğini, bir servisi ikna ettiklerini belirttiler. Ve bir hafta içinde bu parçanın geleceğini ve araca takıp, hemen teslim edeceklerini söylediler. Bunları bana söylediklerinde aracım haftalarca serviste öylece bekletiliyordu. Yine de peki dedim.”

Peki Citroen Pazarlama Direktörü bu olaya nasıl yaklaştı?

Mehmet bey olayı bize yani otoaktuel.net ‘te aktardığında açıkçası pek inanmamıştım. Çünkü birçok marka ile ilgili böyle çok şikayet geliyor ve biraz araştırınca büyük bölümünün fazlasıyla abartılı olduğu ortaya çıkıyordu.
29 yılı otomobil yayıncılığı editörlüğü ile geçen 40 yıllık gazetecilik kariyerimde olayı kaynağından doğrultmadan hiçbir veriyi haberleştirmedim. Yine ayni yolu izleyerek başladık olayın muhataplarını aramaya. Önce Çayanlar Servisi aradık. Yayın Yönetmenimiz Rezzan Alavant, Citroen Çayanlar Servis Bölümü’nden Duygu hanım ve Hasar bölümünden Ali Bey ile görüştü. Meğer Citroen C5 sahibi Mehmet bey, bize eksik bile anlatmış.
Bu kez İstanbul Citroen Türkiye’den PR sorumlusunu aradım. Bu konuyla kimin ilgilendiğini öğrenip, “hemen geri ararım” dedi. Peki dedim elbette. Bir gün bekledim, ancak arayan olmadı.
Ertesi gün, bu kez PSA Grubu‘nun Türkiye’de yeniden yapılandırmasında Citroen Pazarlama Direktörü olarak atanan Selen Alkım‘ı aradım. Ve bir şok da ben yaşadım. Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Alkım‘a “Citroen C5’in farı ile ilgili Türkiye’de sorun yaşanıyor. Haberiniz var mı?” diye sorar sormaz, Bana “Ne C5’i… C5 yok. C5 Aircross SUV var artık.. O da yeni bayilere dağıtıldı ama daha satışı yok. Şimdi daha yeni Türkiye lansmanını yapacağız…” demez mi… Başımdan kaynar sular dökülmüş gibi sersemledim. “Selen Hanım, ağzımdan C5 Aircross SUV diye bir şey çıktı mı?” diye sordum ve devam ettim. Mehmet beyin yaşadıklarını tek tek anlattım. Ve koca PSA grubunun en önemli markalarından biri olan Citroen’in müşterilerine böyle davranmasının marka bağımlılığı açısından ne kadar doğru olduğunu sordum.
Cevap: “Ben hemen ilgili birimi arayıp, size geri döneceğim” oldu…
Aradı mı, hayır?..
Üzerinden kaç gün geçti, 10 gün!.. Aradı mı? Hayır!.. Arayacak mı!.. Kimbilir!

Peugeot 308 farıyla iş çözüldü!

Bir yandan Mehmet bey, bir yandan ben; yedek parçacıları aradık. Sonra baktık ki, sorun çok büyük. Test etmesi çok basit. Google’da ‘yedek parça gönder’ araması yapın. Altta yedek parça arayanların daha çok Citroen parçaları aradığını göreceksiniz. Tekrar ediyorum. Herhangi bir marka ve model adını yazmadan sadece yedek parça gönder araması yaptığınızda, yedek parça araması yapanların daha çok Citroen parçası aradıklarını göreceksiniz. Demek ki sorun sadece Mehmet beyin sorunu değil.
Sonuç olarak geçtiğimiz Cumartesi günü Mehmet beye aracı teslim edildi. Mehmet Bey’e, far sorununun bir Peugeot bayisinden sağlanan Peugeot 308 farı ile çözüldüğü söylendi!..

Peugeot’un MEFA diye bir bayisi var mı, 308 farı Citroen C5’e uyar mı?

Okurlardan gelen İstanbul’da MEFA diye bir bayinin olmadığı yolundaki paylaşımlar üzerine, Çayanlar’dan verilen teslim tutanağında farın temin edildiği bayi adı olarak geçen MEFA’nın aslında MEPA olduğunu; farın 308 farı değil; bizzati Citroen C5’in orijinal farı olduğunu öğrendik. MEPA’nın parça tedarik sorumlusu Mustafa Bey’den ayrıca; C5 farının Fransa ve Citroen Türkiye’de olmayabileceğini, kendilerinin zamanında sattıkları C5 adedi kadar yedek parça stoğu bulundurduklarını da öğrendik…

PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille olup bitenlerden ne kadar haberdar?

Oliver Cornuaille PSA Grubu’nun Türkiye Başkanı. Ayni zamanda Citroen Türkiye‘ye henüz Genel Müdür atanmadığı için, Citroen’in Genel Müdürlüğünü de o üstlenmiş durumda.
Sayın Cornuaille ile Berlingo lansmanında epey sohbet etmiştik. PSA grubunun Türkiye’de önemli hamleler yapacağını ve PSA markaları Peugeot, Opel, Citroen ve DS‘in Türkiye pazarında önemli bir paya sahip olacağını söylemişti.
Marka bağımlılığı veya marka sadakatinin ne kadar önemli olduğunu elbette markalara ben anlatacak değilim. İşin kamu yararı için var olan medya kısmını ilgilendiren tarafı, tüketicinin bu kadar mağdur edilip, adeta markayı seçtiği için cezalandırılmasının kabul edilemez oluşu… Demek isteğimiz bu!…