BMW elektrikli otomobil satışında rekor kırdı

2214
BMW'nin bu pazardaki öncüsü i3; piyasaya sürülmesinin üzerinden dört yıl sonra BMW i3, premium kompakt segmentteki en çok satan elektrikli araç haline geldi.

Alman otomotiv devlerinden BMW, 2017 yılında toplamda 100 bin adet elektrikli araç satışı gerçekleştirerek, bir rekora imza attı.

BMW Grubu’nun BMW i serisi küresel pazarda elektrikli araç konusunda yerini sağlamlaştırdı. İlk kez tam elektrikli veya Plug-in hibrid tahrik sistemlerine sahip 100 binden fazla aracın bir yıl içinde satılması, BMW’yi Almanya ve Avrupa’daki elektrikli araç pazarında % 21’lik pay ile en çok ilgi gören marka yaptı. Şu anda BMW, elektrikli araç pazarı konusunda dünya genelinde ilk sırada yer alıyor ve global pazar payı yüzde 10…

BMW i3’ten BMW i8’e kadar i serisinin model gamı zirvede!

BMW’nin bu pazardaki öncüsü i3; piyasaya sürülmesinin üzerinden dört yıl sonra BMW i3, premium kompakt segmentteki en çok satan elektrikli araç haline geldi. 2014 yılında piyasaya çıkan BMW i8 de yüzde 50’den fazla pazar payıyla hibrid spor otomobil sınıfının lideri oldu.

BMW, i markasını artık BMW i1’den i9’a, BMW iX1’den iX9’a kadar adlandırma haklarını yavaş yavaş hayata geçiriyor. BMW i8 Roadster 2019’da, akülü elektrikli MINI 2020’de; BMW X3’ün elektrikli versiyonu ve BMW İNEXT’in ardından gelecek yıl satışa çıkacak.

BMW iNEXT’in teknoloji öncüsü rolü, elektrikli otonom sürüş ve yeni araç içi bağlantı olanaklarıyla seri üretim modeli ile ilk kez mobilite olacak.

Elektrikli modüler teknoloji

2021’den itibaren, BMW i elektrikli tahrik ve akü teknolojisinin sonraki (beşinci) jenerasyonu, tüm model serilerinin her tür tahrik sistemiyle donatılmasını sağlamak için ölçeklenebilir elektrikli modüler teknolojiyi kullanacak.

BMW, 2025 yılına kadar dünya genelinde 25 tam elektrikli veya yarı elektrikli model sunacak ve elektrikli araçların küresel satışları içinde % 15-25’ini oluşturmasını bekliyor.