BMW Macaristan’da 1.2 milyar dolarlık yatırımla yeni bir fabrika kuruyor

1990

Münih merkezli Alman otomotiv devi BMW, Macaristan’da 1.2 milyarlık yatırımla yılda 150 bin araç üretecek yeni bir fabrika kuracaklarını açıkladı.

Yeni kurulacak fabrika hem içten yanmalı motorlu araçlar, hem de elektrikli araçların aynı bantta üretilmesine imkan sağlayacak. BMW’nin yeni fabrikada ağırlıklı olarak elektrikli araç üreteceği ve 1000 kişilik bir istihdam sağlayacağı da belirtildi.

Macaristan’da Mercedes ve Audi’nin de fabrikası var

Trump’ın ‘Ticaret Savaşları’ hamlesini başlatmasıyla BMW, özellikle ABD’de ürettiği araçlar nedeniyle büyük bir sorun yaşıyor. Çünkü SUV araçlarının büyük bölümünü ABD’de üreten BMW, dünya genelinde rekabet edememe durumuna düşmekten korkuyor. Nitekim BMW’nin çok güvendiği pazarlardan biri olan Çın pazarında Çin’in Trump yönetimine karşı yaptığı vergi atağı nedeniyle  SUV modellerine önemli oranda zam yapmak zorunda kaldı. BMW, popüler SUV’lerinin çoğunu Güney Carolina’daki tesislerinde üretip, başta Avrupa olmak üzere, dünya geneline ihraç ediyor. BMW’nin yeni yatırım noktası Macaristan’da Mercedes, Audi ve Suzuki’nin de fabrikası var. Ayrıca burada PSA grubunun yeni üyesi Opel’in de dizel motorları üretiliyor.

BMW’nin dünya genelinde 30 üretim ve montaj tesisi var

Macaristan’da 1.2 milyar dolarlık yatırımla kurulacak yeni fabrika ile birlikte Alman otomotiv devinin dünya genelindeki üretim ve montaj tesisinin sayısı 31’e çıkacak. Avrupa, BMW  için en önemli pazar. 2017 yılında 1,1 milyon adet satılan tüm araç satışlarının neredeyse yüzde 45’i Avrupa’da satıldı. Bu arada 2018 yılının Haziran ayının sonu itibarıyla BMW kıta genelinde birçok pazarda büyüdü; bu süre zarfında gerçekleşen araç teslimatları 560.000 adetten fazla oldu.

Macaristan otomotiv üssü olma yolunda ilerliyor

İhracatının önemli bölümünü otomotivden sağlayan Macaristan, BMW’nin yeni yatırımıyla toplam ihracatının yüzde 40’ından fazlasını otomotivden sağlayacak.

Macaristan’da işçi bulmak zor

Macaristan’a yatırım yapan firmalar en çok işçi bulma konusunda zorlanıyorlar. Çoğu firma o yüzden yeterli kapasiteyle üretim yapamıyor. Macaristan’da işsizlik oranı sadece yüzde 3.6…