BMW, Tesla’ya karşı kullanacağı kozu i4’ün seri üretimine başladı

940
BMW, Tesla'ya karşı kullanacağı kozu i4'ün seri üretimine başladı

BMW, i4’ün seri üretimine başladı. Tesla’nın Avrupa’da pazar payını giderek yükseltmesi, dünya devlerinin pozisyon almalarını hızlandırdı.

Münih Fabrikası tamamen elektrikli BMW i4 üretimine başladı. Münih Fabrikası’ndaki üretilecek tüm araçların en az yarısı 2023’e kadar elektrikli olacak. Fabrikada ayrıca emisyonsuz nakliye lojistiği projesi de başlıyor. Bavyeralı için BMW i4’ün, elektrikli mobiliteye giden yolda bir kilometre taşı olması bekleniyor.

Seri olarak üretilen ilk BMW i4, 22 Ekim’de Münih BMW Ana Fabrikası’ndaki üretim hatlarından çıktı. Şirketin ana fabrikası artık tüm tahrik çeşitlerini tek bir montaj hattında üretiyor. BMW AG Üretimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Milan Nedeljković, “Tesis ve ekip için BMW i4’ün piyasaya sürülmesi elektrikli mobiliteye giden yolda bir kilometre taşıdır. 2023 yılına kadar Münih tesisimizdeki tüm araçların yarısından fazlası elektrikli bir sürüşe sahip olacak. Çoğunluk tamamen elektrikli olacak. Böylece Münih’te üretim tamamen elektrikli oluyor” dedi.

Münih BMW Group Fabrikası Direktörü Peter Weber ise, “100 yıllık fabrikamızın özüne dokunmadan tamamen elektrikli BMW i4’ün üretimine hazır hale getirmek için, sistemlerin dönüştürülmesi ve kurulumu çok zorlayıcı oldu. Yeni aracı, üretimi durdurmadan mevcut sistemlerimize entegre etmeyi başardık. Ekip ve ortaklarımız harika bir iş çıkardı” dedi.

“Alan kısıtlamalarına rağmen, mevcut sistemler kaldırıldı ve yenileri kuruldu ve sürece hız verdik” diyen Peter Weber, sözlerine şöyle devam etti. “Üretim bantlarımız akıllı ve verimli entegrasyonun parlak bir örneğidir. BMW i4’ün yeni üretim süreçlerinin çoğu, mevcut sistemde sorunsuz gerçekleştirilebilir.”

Elektromobiliteyi seri üretime entegre etmek

“BMW i4 ile geleneksel mimariler arasındaki temel fark, elektrikli tahrik ve yüksek voltajlı pildir. Münih fabrikasındaki mevcut sistemlerin yaklaşık yüzde 90’ı yeni model için hala kullanılabilir.

Bir başka oldukça karmaşık konu, yüksek voltajlı pilin montajına entegrasyondu. Pil takımı şimdi alttan çalışan yeni, tam otomatik bir pil montaj sistemi ile gövdeye vidalanıyor. Tam otomatik, yüksek çözünürlüklü kamera sistemleri, yüzeyin kesinlikle temiz olduğundan ve hasara neden olabilecek herhangi bir kirlilik bulunmadığından emin olmak için önceden iyice tarama yapıyor.”

BMW, i4 üretimi için Münih’teki ana fabrikasında 200 milyon Euroluk yeni bir yatırım yaptı. BMW Group’un ana fabrikası artık yalnızca BMW i4’ü değil, aynı zamanda içten yanmalı ve hibrit BMW 3 Serisi Sedan ve Touring, BMW M3 ve BMW 4 Serisi Gran Coupe’den oluşan kapsamlı bir ürün portföyü de üretiyor. Üretim kapsamı, yalnızca tesisin esnekliğinin değil, aynı zamanda ortaklarının olağanüstü becerilerinin de bir kanıtı.

Yeni sürdürülebilirlik hedefi: Ulaşım lojistiğinde sıfır yerel emisyon

Özellikle CO2 emisyonlarını azaltmaya odaklanan BMW Group, BMW i4’ün üretim lansmanı ile aynı zamana denk gelecek başka bir hedef daha duyurdu: Önümüzdeki birkaç yıl içinde Münih Fabrikası’ndaki nakliye lojistiğinden kaynaklanan yerel emisyonlar kademeli olarak sıfıra düşecek. Bu, esas olarak demiryolu taşımacılığı ve akülü elektrikli kamyonların daha fazla kullanılmasıyla sağlanacak. Şu anda parça tedariği için günlük 750’den fazla kamyon teslimatı gerekiyor. Gelecekte bu yolculukların şehir içi bölümleri elektrikli kamyonlarla yapılacak. Ayrıca Münih fabrikasından trenle ayrılan araçların payı da giderek artacak.

e-mobilite yolunda bir dönüm noktası

BMW i4 e-mobilite yolunda Bavyeralı için bir dönüm noktası. i4, sadece sportif bir e-sedan değil, aynı zamanda Tesla’ya karşı rekabette gerçek bir yüksek teknoloji yanıtı olarak görülüyor. Elektrikli i4, BMW’nin önümüzdeki on yılın ortasından itibaren Münih fabrikasında üretim aşamasına gelecek ‘Yeni Sınıf’ için önemli bir öncü olacak. BMW yönetimine göre, tamamen yeni bir mimariye dayanan bu gelecek nesil araçlar, tümüyle elektrikli olacak.