BMW ve Porsche elektrikli otomobil şarjında son noktayı koydu

1791

Elektrikli otmobil şarjı:Zorlu karbon emisyonları şartlarına ayak uydurmak için elektrik modellere odaklanan otomobil üreticileri, şarj sorunlarını aşma konusunda başarılı sonuçlara imza atıyor.

Elektrikli araçların şarjı için gerekli alt yapının büyük sorun olduğu pazarda, BMW, Daimler, Porsche ve Volkswagen, Avrupa genelindeki büyük otobanlarda hızlı şarj ağı kurarken BMV ve Porsche şimdi hızlı şarj ünitelerini devreye koyarak, önemli bir aşama kaydetti. Çünkü test amaçlı devreye sokulan bu hızlı şarj istasyonları, 15 dakikada BMW ve Posrche marka elektrikli araçları şarj edebilecek.

İstanbul Ankara arasında 3 şarj İstasyonu sorunu çözer mi?

BMW, Porsche, Siemens, şarj uzmanları Allego ve Phoenix Contact E-Mobility’den oluşan bir konsorsiyum tarafından geliştirilen hızlı şarj istasyonu dün Bavyera’da hizmete girdi. Şimdilik test amaçlı. Ama firmalar 2020 yılında bu konuda kesin çözüme ulaşmış olacaklar.

BMW ve Porsche ‘un geliştirdiği bu yeni şarj istasyonlarından İstanbul-Ankara otobanında kurulduğunda elektrikli araçları olanlar, hiç bir sıkıntı yaşamadan toplamda verecekleri 45 dakikalık 3 mola ile şarj sorununu çözebilecekler.

Tabii asıl sorun ülkelerin enerji alt yapıları aynı paralellikte güçlendirilebilinecek mi?