Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi hayata geçirildi

2004

Bosch’un geliştirdiği yazılım sayesinde sürücüler güvende. Yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistem hayata geçirildi

Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi, 15 mobil uygulama aracılığıyla milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Akıllı telefon uygulamaları, yanlış yönde giden sürücüleri ve yakınlarındaki diğer sürücüleri saniyeler içerisinde uyarıyor.

Bosch’un birkaç bin satırlık yazılım kodu ile oluşturulan bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi insan hayatını korumaya yardımcı oluyor. Bu hayat kurtarıcı bulut hizmeti yalnızca yanlış yönde giden sürücüyü uyarmakla kalmıyor; aynı zamanda, tehlikeli bölgedeki diğer araç sürücülerini de uyarıyor.

Sistem sayesinde yanlış yönde giden sürücülerden kaynaklı can kaybı yaşanan trafik kazaları ortadan kalkacak

Sistem, 13 Avrupa ülkesinde yıldırım hızında uyarı bildirimleri gönderiyor. 2018 yılı başlarında Alman yayıncı Antenne Bayern ve Rock Antenne mobil radyo uygulamalarına entegre edilen sistem şimdiden 400 bin kullanıcıya sahip ve sistem daha fazla kullanıcı için hazır. Şu anda navigasyon, akış ve radyo gibi 15 mobil uygulama Bosch tarafından geliştirilen uygulama fonksiyonuyla entegre olarak çalışıyor. Servis İrlanda’dan İtalya’ya, Portekiz’den Polonya’ya kadar Avrupa’da birkaç milyon kullanıcıya ulaşabiliyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn “Bosch’un hedefi bu sistem ile yanlış yönde giden sürücülerden kaynaklı can kaybı yaşanan trafik kazalarının ortadan kalkması.” dedi. Bosch bu dijital cankurtaran için aynı zamanda bir yazılım modülü de geliştirdi. Dünyada türünün tek örneği olan bu modül, gelen uyarıyı araç bilgi-eğlence sistemlerine entegre ediyor.

Birçok otomobil üreticisi uygulamayı standart özellik olarak sunacak

Sürücülerin yanlış yönde gittiği durumların yaklaşık üçte biri, sürücünün yanlış yönde 500 metre yol kat etmesinden sonra sona eriyor. En kötü senaryoda ise ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bulut tabanlı servis, bir arabanın otoyola bağlanırken yanlış yönde gidip gitmediğini tespit etmek için, aracın gerçek hareketlerini izin verilen hareket yönü ile karşılaştırıyor. Elde edilen bilgiler bir veri tabanında saklanıyor. Bilgilerin saklanabilmesi için sürücünün mobil uygulamayı arka planda açık tutması gerekiyor. Otoyol giriş veya çıkışlarında yanlış yönde seyreden sürücülere anında uyarı bildirimi gönderiliyor, aynı zamanda civarda bulunan otomobiller de tehlikeye karşı uyarılıyor. Ağ bağlantılı araçların sayısı arttıkça, görünmez güvenlik ağı herkes için daha kapsayıcı hale gelecektir. Bunun sonucunda ise yanlış yönde giden sürücü uyarılarının etki alanı da artacaktır. Bosch, yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemini gelecekteki araçların bilgi-eğlence sistemlerine doğrudan entegre etmek için yeni bir yazılım modülü kullanacak. Gösterge paneli, sürücüyü yalnızca birkaç saniye içerisinde uyaracak. Bosch, yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemini, araçlarda standart bir özellik olarak sunmak isteyen birçok otomobil üreticisi ile görüşmeler yapıyor.