Bugatti, 1500 HP’lik Chiron Sport’u tanıttı

2047

Bugatti, iki yıl önce yapılan Chiron’un lansmanın ardından şimdi de 1500 HP gücündeki süper spor otomobilinin Sport versiyonunu tanıttı.

Bugatti geliştirme uzmanları daha sert bir süspansiyon oluşturdular. Bu kapsamda amortisörler için, Chiron’un ortalamasına göre yüzde 10 daha sert reaksiyon gösteren yeni bir kontrol stratejisi bulunuyor. Direksiyon da modifiye edildi ancak olağanüstü direkt his ve güvenilir performansından taviz verilmedi. Yeni ayarlar, Chiron Sport’un sadece Yol Tutuş Modu’nda devreye giriyor ve bu yüzden sürücü açısından EB modundan daha net bir fark oluşturuyor. Dinamik yol tutuş paketi ve ağırlığın azalması Chiron Sport’un daha hızlı olmasını sağlıyor.

Bu değişikliklere ilave olarak, arka aks diferansiyeli optimize edildi ve artık, her iki taraftaki tekerleklere torku ayrı ayrı dağıtan Dinamik Tork Vektörleme fonksiyonuna sahip olan otomobilin direksiyon davranışı ve çevikliği özellikle sert virajlarda önemli ölçüde iyileşti. Bu değişiklik tüm sürüş modlarında geçerli.

Ağırlık yaklaşık 18 kilogram azaltıldı

Chiron Sport’u daha hünerli hale getiren değişikliklerden biri de yeni hafif parçaların kullanılması sayesinde ağırlığın yaklaşık 18 kilogram azaltılması. En büyük tasarruflar, yeni hafif jantların yanı sıra örneğin stabilizör, ara soğutucu kapağı ve yeni geliştirilen ön cam silecekleri gibi çeşitli parçalarda karbon fiberin daha fazla kullanılmasıyla mümkün oldu. Chiron Sport, arka pencerede daha hafif bir cama ve daha hafif bir egzoz deflektörüne sahip.

Sonuç olarak daha duyarlı hale gelen Chiron Sport virajları daha hızlı alabiliyor. Nardò test pistinin yol tutuş kısmında, Bugatti geliştirme uzmanları standart Chiron modeline göre beş saniye daha iyi bir tur süresi ölçtüler. Tasarımı nedeniyle Nardò pisti Chiron için referans pist olmaya çok uygun ve bu süper spor otomobili virajlarda 200 km/s hızın üstünde bilen tam yol tutuş potansiyeline ulaşabiliyor.

Bugatti, karbon fiberden ön cam sileceği geliştiren ilk üretici oldu

Bugatti’nin Chiron Sport için geliştirdiği ön cam silecek kolları ilginç bir teknik ayrıntı oluşturuyor. Karbon fiberden yapılmış ön cam silecek kollarına sahip ilk seri üretim otomobil bu. Yeni geliştirilen bu özellik Bugatti’nin artık geleneksel sileceklerde bulunan mafsallı bağlantılara ihtiyacı olmadığı anlamına geliyor. Bu mafsallı bağlantıların fonksiyonu silecek kollarının karbon fiber yapısına entegre edildi. Ayrıca silecek kollarının alüminyumdan yapılan uçları, ağırlık tasarrufu sağlayan bir 3D yazıcı prosesiyle üretiliyor. Böylece yeni karbon fiber silecekler, önceki modellerine göre yüzde 77 veya 1,4 kilogram daha hafif oluyor. Ayrıca yeni malzeme sayesinde silecek kolları aerodinamik özellikleri iyileştiren yeni bir profile sahip.