Cam filmi taktıranları şok eden karar

26 Ekim 2016’da yayımlanan yönetmelikle serset bırakılan cam filmi, yeni bir yönetmelikle yeniden yasaklandı.

4121

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yönetmelik değişikliğine giderek araçlarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak getirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümünde ‘Cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi’nin esas alınacağına yer verildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi; “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmünü içeriyor.

Yasak kalkmadan, bir yasak daha geldi

Bakanlık, 26 Ekim 2016’da yayımladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde, ön cam hariç, cam filmi kullanılmasını serbest bırakmıştı. Yani, yürürlük tarihi olan 26 Ekim 2017 gelmeden yeni düzenleme ile cam filmi kullanımı yasağı devam etmiş oldu.

Bakanlık tarafından yeni yönetmelik ile ilgili olarak ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Cam filmi ile ilgili denetimler, yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlasıyla birlikte yeniden başladı.

Rakamsal bilgiler

Yasağa uymayan araçların sürücülerine 427 TL ceza kesilecek.

Aracının camlarında film olan sürücülerin bunları söktürmesinin maliyet 150 ile 200 TL arasında değişiyor. Söküm işlerinin rezidanslara zarar vermeden, ehil kişilerce yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Cam filmi bulunan araç sayısının 5 milyon civarında olduğu bilgisi var.

Fabrika çıkışlı 43R amblemli olan renkli camlar yasak dışında.