Cenevre Otomobil Fuarı’nın starı ‘Uçan Araba’

3076

Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nın en dikkat çeken gösterisi şüphesiz PAL-V Liberty Pioneer’di. Bu sıradışı gösteriyle otomobil severler, uçan bir otomobili yakından tanıma fırsatı buldu.

Adına ister ‘Uçan Araba’, ister ‘Uçan Otomobil’ deyin, sonuçta; şimdiye kadar şahit olduğumuz en ciddi proje hayata geçiriliyor.

6. Hollanda Hükümeti desteğiyle yola çıktı

Hollanda firmasının hayata geçirdiği ‘Uçan Araba’ projesine Hollanda Hükümeti’nini yanı sıra, dünyanın birçok yerinden yatırımcılar da destek veriyor.

5. Hem karada hem havada güvenli sürüş

‘Uçan Araba’ PAL-V Liberty Pioneer, hem karada; hem de havada helikopter ve uçaktan daha güvenli gidiyor. Öyle ki bir uçağın türbülansa girdiğinde yaşadığının ancak  yüzde 20’sine maruz kalıyor.

4. Seri üretimine 2020 yılında başlanacak

Yine  donanımı sayesinde bir helikopter kadar kıvrak, ama helikopterden çok daha güvenli ve kullanımı kolay bir araç. Bir anlamda araç hem uçak özellikleri, hem de helikopter özellikleri taşıyor. 30 km/s hızda da rahatlıkla havada gidebilen ‘Uçan Araba’ 185 km/s hıza ulaşabiliyor. Tüm Uluslararası uçuş Homologasyonları alınan PAL-V Liberty Pioneer’in seri üretimine 2020 yılında başlanacak.

3. Her türlü havada kolaylıkla havalanabiliyor ve yere inebiliyor

Havacılık motorlarının lider üreticilerden biri olan Rotax’ın tam sertifikalı uçak motorunun kullanıldığı ‘Uçan Araba’da 2 motor var.

PAL-V Liberty Pioneer’in havalanmak için ihtiyaç duyduğu mesafe sadece 90 metrelik bir alan. Dolayısıyla ayni şekilde çok küçük alanlara bile rahatlıkla inebiliyor.

2. Proje deneyimli bir Hollandalı girişimci topluluğunun

Hollandalı üretici firma PAL-V International B.V, 1999’dan beri geliştirilen konsepti ticarileştirmek için 2007 yılında kuruldu. Yönetim, havacılık, otomotiv, araştırma ve pazarlama konularında uzman deneyimli bir Hollandalı girişimci topluluğundan oluşuyor.

1. Kullanımı kolay mı?

Otomobil pozisyonundan uçuş moduna geçmek için sadece 5-10 dakikaya ihtiyaç var. Peki kullanımı kolay mı! Evet kolay ve jet uçağı lisansı gerekiyor. Beceri ve yeteneğinize göre genellikle 30 ila 40 saatlik bir kurs sonunda istenilen lisansa sahip olmak mümkün.