CHEP, otomotiv tedarik zincirinde sürdürülebilir çözümler sunuyor

1329
CHEP, otomotiv tedarik zincirinde sürdürülebilir çözümler sunuyor

Bir otomobil, dünyanın farklı yerlerindeki binlerce tedarikçiden gelen yirmi binden fazla parça içeriyor, bu nedenle oldukça fazla ambalaj atığı oluşuyor.

Otomotiv endüstrisi, daha verimli ve sürdürülebilir elektrikli araçlar üretmeye yönelirken, tedarik zinciri atıklarının azaltılması adına önemli adımlar atması gerekiyor. Parçaların taşınmasında tek kullanımlık karton kutu kullanan üretici ve tedarikçiler, sektörün daha fazla atık üretmesine, ambalaj yönetimindeki verimsizlikler nedeniyle de karbon salınımının artmasına yol açıyor. CHEP’in paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli; atık oluşumunu, boş kat edilen mesafeleri ortadan kaldırarak sektörün sürdürülebilirliğini yukarı taşıyor.

Otomotiv endüstrisinin ürettiği karbon emisyonlarının yüzde 75’inin, kullanım ömrü boyunca bir otomobilin çalışmasından, yüzde 18’inin ise tedarik zincirinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bu doğrultuda da müşteriler, yatırımcılar ve yasa koyucular, otomotiv sektörünün küresel iklim değişikliği sorununa odaklanmasını her geçen gün daha fazla talep ediyor. Teknoloji ve inovasyonla tedarik zincirine yönelik akıllı ve verimli çözümler sunarak 60 ülkede faaliyet gösteren CHEP, paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeliyle müşterilerinin çevreye olan etkilerinin en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

Karton kutular sürdürülebilirliği olumsuz etkiliyor

Bir otomobil, dünyanın farklı yerlerindeki binlerce tedarikçiden gelen yirmi binden fazla parça içeriyor, bu nedenle oldukça fazla ambalaj atığı oluşuyor. Otomotiv tedarik zincirinde parça taşımacılığında kullanılan karton kutular, ilk etapta geri dönüştürülebilir oldukları için çevreci gibi gözükseler de operasyonel olarak çok fazla verimsizlik barındırdıklarından sürdürülebilirliğe olumsuz etkileri oluyor.

Karton kutular; sadece kullanım sonrası değil, dayanıksızlıklarıyla da özellikle elektrikli otomobillerin bataryaları gibi yüksek maliyetli ve hassas parçalarda hasara neden olarak da atık yaratabiliyor. Karton kutular, tırları tam kapasite doldurabilecek şekilde istiflenemedikleri için tırların boşa mesafe kat etmesine neden oluyor.

Bu da çevreye zarar verdiğ kadar şirketlerin de maliyetini artırıyor. Ayrıca karton kutular otomasyon hatlar için uygun olmadıklarından daha fazla manuel işlem gerektiriyor. Böylece maliyetler, hasar, iade ve israf riski artıyor. Tedarik zincirinde paylaşılıp ve yeniden kullanılabilen plastik kasalara geçiş, çevre ve maliyet açısından çok daha verimlidir.

CHEP plastik kasa ve konteynerler, riski ve verimsizliği ortadan kaldırıyor

Global ağıyla otomotiv sektörü tedarik zincirine özel çözümler sunan CHEP’in, müşterilerini paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı ambalaj havuzunun ve ağının bir parçası haline getirdiğini belirten CHEP Otomotiv Avrupa Bölgesi Kilit Müşteriler Lideri Engin Gökgöz, “Tedarik zinciri modelimizle müşterilerimizi, karton kutuları yönetmek, depolamak ve geri dönüştürmek veya kendi ambalaj havuzunu yönetmek için zaman ve kaynak harcama zorunluluğundan kurtarıyoruz.

Kullanım öncesi bakımını ve onarımını yaptığımız plastik kasalar, karton kutulardan çok daha sağlam ve otomatik üretimde kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ambalaj tedarikini, talep dalgalanmalarına bakmaksızın her zaman garanti altına alıyoruz. Bu model, boşa harcanan depo maliyetini ve müşterilerin kasa bulamama sorununu ortadan kaldırıyor.

CHEP ağının bir parçası olmak aynı anda herkes için daha az israf anlamına geliyor. Güçlü küresel ağımız sayesinde, toplama ve iade tırları daha az mesafe kat ediyor ve kasalar daha hızlı sürede ulaşıyor. Yüksek maliyetli ve kritik parçaların taşınmasındaki riski ve verimsizliği ortadan kaldıran takip çözümlerimizle de yeni işbirlikleri fırsatlarının yaratılmasına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

“Sektör sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanacak”

Engin Gökgöz sözlerini şöyle tamamladı: “Otomotiv endüstrisindeki şirketler, sürdürülebilirlik konusuna giderek daha fazla odaklanacak. CHEP olarak, 30 yılı aşkın süredir bu alandaki uzmanlığımızı, deneyimimizi ve kaynaklarımızı paylaşarak ana otomobil üreticilerini ve tedarikçilerini daha sürdürülebilir hale getiriyoruz ve gelecekte de iş modelimizle sektörün verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya devam edeceğiz.”

“Karbon ayak izimizi azaltmak için CHEP ile ortaklık kurduk”

Endurance Technologies Ltd Kurumsal Lojistik ve GST Başkanı Atul Deodikar, CHEP ile ortak olmanın faydalarını şöyle açıkladı: “Karbon ayak izimizi azaltmak için CHEP ile ortaklık kurduk ve sürdürülebilirlikte önemli kazanımlar elde ettik. CHEP’in paylaşıp yeniden kullanılan plastik kasa ve konteynerleri, yalnızca ağaçları kurtarmakla kalmıyor, aynı zamanda ambalaj malzemelerinin çöpe gitmesini engelliyor. CHEP’in iş modeli şirketimizin değerlerine çok iyi hizmet ediyor. “