Çin Otomobil Pazarı’na NIO damgası!

2060

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarı Çin’de, elektrikli otomobil üretimi için dünya devleri birbirleriyle boğuşurken, Çin menşeli NIO, ES8 modeliyle pazara hızlı bir giriş yaptı.

7 koltuklu NIO ES8, lüks SUV segmentinde başa güreşmeyi hedefliyor. NIO ilk adımda kendine rakip olarak Tesla’yı seçti. NIO, Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’ya meydan okudu.

Tesla’ya göre fiyatı yarı yarıya

68 bin dolardan başlayan fiyatlarıyla NIO ES8, Tesla’nın 127 bin dolara satılan X modelinden yarı yarıya daha ucuz. Çin Tesla için çok büyük bir pazar; şirket bu yılın ilk 9 ayı için bu ülkede 1,5 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu bir önceki yılın aynı dönemine oranla 570 milyon dolarlık artış anlamına geliyor. NIO Başkanı Lihong Qin, kendi şirketinin Tesla ile rekabet içinde olduğunu açıklamakla birlikte piyasanın yeterince geniş olduğunu ve rekabetle fazla ilgilenmeden kendi işlerine baktıklarını söylüyor.

4.000’den fazla çalışanı var

NIO, 3 yıllık bir kuruluş olmasına karşın Çin, Avrupa ve ABD’de 4.000’den fazla kişi istihdam ediyor. Yatırımcıları arasında Tencent ve Baidu gibi Çinli teknoloji devleri ile ABD’li Sequoia Capital var. NIO, araçları için şarj istasyonlarının sayısını, 2020 yılında tüm Çin’e yayarak, bin yüze çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca, yine 2020’de, sürekli dolaşan bin 200 kadar şarj aracını hizmete sokacak. Bu mobil araçlarla şarjı azalan otomobillere 10 dakikalık şarj ile 100 km kadar daha yol aldırabilecek.

Bir şarj ile 355 km mesafeye ulaşabiliyor

NIO ES8, 355 kilometrelik bir menzile sahip ve 4.4 saniyede 0’dan 100 km’ye ulaşıyor.. Bu tür ivmelenme sağlamak için aracın iki elektrik motoru 840 Nm tork ve 652hp güç üretiyor.

NIO şirketi şimdilik üretim hattı olarak Volkswagen’in Çin’deki partneri Jianghuai Automobile Co’nun tesislerini kullanıyor.