Çip sıkıntısı fabrika kapattırıyor!

969
Çip sıkıntısı

Opel, çip sıkıntısı nedeniyle Almanya’daki Grandland X’in üretildiği Eisenach fabrikasını kapatacak. Volkswagen ise, Wolfsburg fabrikasındaki üretim kesintilerini Ekim ortasına kadar uzatmayı planladığını bildirdi.

Küresel çip krizi, otomotiv sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. Uzakdoğu’da ve Amerika Kıtası’nda üretim yapan birçok fabrika üretim kısıtlamasına giderken, Stellantis gurubu markası Opel ve Alman otomotiv devi Volkswagen’den üretim kesintilerine ilişkin açıklamalar geldi.

Opel, küresel yarı iletken kıtlığı nedeniyle Almanya’nın Eisenach kentindeki fabrikasını önümüzdeki haftadan yıl sonuna kadar kapatacak. Eisenach fabrikasında üretimin yeniden başlatılması ile ilgi tarih verilmedi. Grandland X SUV, Opel’in Eisenach fabrikasında üretilen tek model. Grandland X’in Fransa’nın Sochaux kentindeki eski Peugeot fabrikasındaki üretimi ise sürüyor.

Volkswagen Grubu ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, Wolfsburg fabrikasındaki üretim kesintilerini Ekim ortasına kadar uzatmayı planladığını bildirdi. 6 milyon 500 bin metrekare alan üzerinde kurulu bulunan Volkswagen Grubu’nun Wolfsburg Fabrikası’nda 60 bin işçi çalışıyor. Fabrika’da; Volkswagen Golf, Golf GTI, Golf GTE, Golf R, Golf Variant, Tiguan, Tiguan R, Tiguan e-Hybrid, Touran, SEAT Tarraco, SEAT Tarraco e-HYBRIT üretiliyor.