Citroen, yeni SUV modeli C5 Aircross’u tanıttı

3523

Ürün gamındaki SUV modellerinin sayısını artıran Citroën, yeni SUV modeli C5 Aircross’u tanıttı. Markanın amiral gemisi görevini üstlenecek olan yeni nesil SUV C5 Aircross, sunulan 30 farklı gövde kombinasyonu sayesinde tüketicilere geniş kişiselleştirme imkanı sunuyor.

Citroën, C3 Aircross ile başlattığı SUV hareketini C5 Aircross ile devam ettiriyor. Citroën, tasarım için pratiklikten taviz vermek istemeyen müşterilerin beklentilerini gözeterek C5 Aircross’u tasarladı. Global otomobil satışlarının dörtte birini oluşturan ve her geçen gün büyüyen SUV segmentinin en güçlü oyuncularından birisi olmaya aday olan C5 Aircross, göz alıcı tasarımının yanında yüksek konforuyla da rekabette bir adım öne çıkıyor.

Otonom sürüşe doğru önemli bir adım

Ayrı ayrı kaydırılabilen, katlanabilen ve yatırılabilen arka koltuklar sayesinde otomobilin bagaj hacmi 580 litre ile 720 litre arasında değişebiliyor. Sınıfının standartlarının üzerinde bagaj hacmi sunan C5 Aircross benzeri görülmemiş bir modülerlik sağlıyor. C5 Aircross, ön camın üst kısmında yer alan bir kamera ve ön tamponun içindeki radar sensörü sayesinde otonom sürüşe doğru önemli bir adım olan, aralarında, Aktif Güvenlik Freni, Stop&Go özelliğine sahip Adaptif Cruise Control, Şeritte Kalma Asistanı, Park Asistanı, zorlu koşullarda sürücülere destek olan Yokuş İniş Destek Sistemi ve Grip Control’ün de bulunduğu 20 farklı sürüş ve konfor destek sistemi ile donatıldı.

C5 Aircross, yüksek performanslı, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleri ve yakıt avantajı sağlayan daha hafif 8 vitesli EAT8 tam otomatik şanzıman ile geliyor.

Fransa’daki Rennes-La Janais tesisinde üretilen C5 Aircross, 2018 yılı sonunda satışa sunulacak. 2019 yılının sonunda sunulması planlanan Plug-in Hybrid (PHEV) versiyonu ise Citroën’in ilk Plug-in Hybrid modeli olacak.

Yeni nesil modern ve ileri teknoloji bir SUV

C5 Aircross, aralarında yol güvenliği, kabin konforu ve sürüşü içeren 20 farklı son teknoloji sürücü destek sistemiyle donatıldı.

Yol güvenliğini geliştirmeyi hedefleyen teknolojiler: Otonom sürüş yolunda büyük bir adım. Ön camın üst kısmında bir kamera ve ön tamponun içinde de bir radar sensörü bulunduran C5 Aircross, otonom sürüşe her zamankinden de daha yaklaştıran çeşitli sürücü destek sistemleriyle donatılmıştır.

Aktif Güvenlik Freni: Sistem, sürücünün yerine fren yaparak önden çarpma riskini azaltıyor. Ön camın üstündeki çok amaçlı kamera aynı yönde ilerleyen veya duran araç gibi engelleri algılıyor. 5 km/s ila 85 km/s arasında ilerlerken çarpışma riski algılandığında sistem otomatik olarak fren yapıyor.
Çarpışma Sonrası Güvenlik Freni: Çarpışma sonrasında devreye otomatik olarak giren bu fren sistemi aracın tehlikeli bir şekilde savrulmaması ve ek kaza yaşanmaması için aracı durdurur. Sistem çalışmak için herhangi bir giriş veya bilgiye ihtiyaç duymaz. Hava yastıkları devreye girdiğinde bu güvenlik sistemi ESP sistemi üzerinden aracın frenlerini kullanıyor.
Şeritte Kalma Uyarısı ve Asistanı: Yan aynalardaki ışıklar sürücüleri kör noktalarındaki araçlar konusunda ikaz eder. Şeritte Kalma Uyarısı ve Asistanı aktifse ve sürücü ilgili tarafa doğru dönmeye yine de başlarsa, sürücüyü vazgeçirip çarpışmaları önlemek için direksiyon simidine yük uygulanır.
Şeritten Ayrılma Uyarısı: 60 km/s ve üzeri hızlarda sinyal vermeden sürücünün istemsiz şekilde şeritten ayrılmasını algılayan sistem, sürücüyü sesli ikazla ve gösterge panelindeki görsel aracılığıyla uyarıyor.
Stop&Go Özellikli Ayarlanabilir Hız Sabitleyici: Sistem öndeki araçları tespit eder ve araç durana kadar sürücünün önceden seçmiş olduğu güvenli mesafeyi korur. Sistem bunu fren ve gazı kullanarak gerçekleştirir ve aracın sürücü müdahalesi olmadan uzaklaşmasını sağlar. Sistem kullanılarak araç hızı 30 km/s ila 180 km/s arasında ayarlanabilir, hız ile araçlar arasındaki mesafe kontrol edilebilir ve virajlarda hızlanma sınırlanabilir.
Çarpışma Riski Uyarısı: Bu sistem 30 km/s ve üstü hızlardayken sürücüyü araçlarının öndeki araçla çarpışması riskinin söz konusu olması durumunda bilgilendirir. Sistem otomatik frenlemeden hemen önce devreye girer.
Kahve Molası Uyarısı: 70 km/s ve üstü hızda iki saati aşan yolculuklarda sistem sürücüye mola verip dinlenmesini hatırlatır.
Sürücü Dikkat Uyarısı: Dikkat azalması durumunda sürücüyü uyaran bu sistem, ön camın üzerindeki çok amaçlı kamerayı kullanarak yol işaretleri karşısında oluşan sürüş anormalliklerini tespit ederek sürücünün dikkatini değerlendirir. Bu özellik, 65 km/s ve üstü hızda seyredilen hızlı şeritlere yöneliktir.
Genişletilmiş Trafik Levhası Tanıma ve Önerme: Hız levhalarını tanıyıp ilgili bilgiyi gösterge panelinde görüntüler. Bu bilgi tek bir hareket ile hız sınırlayıcı/hız sabitleyici için talimat olarak kaydedilebilir. Hız levhalarının dışında sistem belirli trafik levhalarını (dur, tek yön, sollama yasağı levhaları) da tespit edip sürücüye gösterge panelinde görüntüler. Bu da trafik kurallarına uyulmasını destekleyip güvenliği arttırır.
Otoyolda Sürücü Desteği: Stop&Go özellikli Ayarlanabilir Hız Sabitleyici ile Şeritte Kalma Uyarısı ve Asistanını birleştirip belirli sürüş koşullarında yarı-otonom sürüş yönetimi sağlanabiliyor. Sürücü 30 km/s hızı geçtikten sonra bir hız ayarı seçip Aktif Şeritten Ayrılma İkaz Sistemi’ni açabilir. Sistem aracın şerit içindeki konumunu (sürüş alışkanlıklarına göre ortada, sola doğru ya da sağa doğru) kaydeder ve hız ile istikameti artık araç kontrol ettiği için sürücünün müdahale etmesine gerek kalmaz. Çevre yollarına ve otoyollara kısmen adapte edilmiş olan sistem sürüşün kısmen araca delege edilmesini mümkün kılar ve sürücünün tek sorumluluğu yola odaklanmak olur. Yürürlükteki düzenlemeler uyarınca sürücünün sistemin aktif kalması için ellerini (direksiyonu kullanması gerekmese de) direksiyonda tutması gerekir. Sürücü Aktif Şeritten Ayrılma İkaz Sistemi düğmesine basarak, direksiyona güç uygulayarak ya da frenleri kullanarak kontrolü istediği zaman geri alabilir.
Akıllı Uzun/Kısa Farlar: Uzun ve kısa farlar arasında otomatik geçiş sağlayarak stressiz ve güvenli bir sürüş sağlar.
Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi: Bu sistem, sürücülerin araçlarını anahtarlarını ceplerinden çıkarmadan kilitlemesini, açmasını ve çalıştırmasını sağlıyor. Sürücüler kapıyı veya bagajı açmak için ön kapı kollarına veya bagaja yaklaştıklarında araç sürücüleri tanıyor. C5 Aircross elektronik olarak açılan eller serbest bir bagaj kapağına sahip. Bagajı açmak isteyenlerin yapmaları gereken tek şey ayaklarını tamponun altından geçirmeleridir.
Elektrikli Park Freni: Motor kapatıldığında park frenini otomatik olarak devreye sokar ve araç harekete geçtiğinde devreden çıkarır. Sürücü de orta konsoldaki kumandayı kullanarak park frenini istediği zaman devreye sokabilir veya devreden çıkarabilir.
Park Desteği: Paralel park yapmayı (giriş ve çıkış) ve dikey park yapmayı (giriş) daha güvenli, kolay ve rahat bir hale getiren aktif bir sürücü destek sistemidir. Sürücünün talep etmesi durumunda sistem otomatik olarak bir park yeri tespit eder ve aracı bu alana sokmak veya bu alandan çıkartmak için gerekli manevraları gerçekleştirir. Sürücü gaz ve freni kontrol eder. Gerisini sistem halleder.
Üst Arka Görüş ile geri vites kamerası: Sürücü geri vitese geçtiğinde kamera aracın arka görüşünü dokunmatik ekrana verir ve bu görüntüyü engellere yakınlığı gösteren renkli referans noktaları ve arka taraftaki ortamın 180° görüşünü veren birleştirilmiş bir görüntü ile destekler.
360 derece Panoramik Görüş: Sürücü geri vitese geçtiğinde otomatik olarak veya manüel olarak açtığında aktifleşen görüntülü destek sistemidir. Araç ve çevresinin 360° kuş bakışı görünüşünü sağlar. Bu görüntü araç ileri veya geri gittikçe güncellenir.
Koşullar ne olursa olsun günlük sürüşü sadeleştiren teknolojiler

Yokuş İniş Destekli Grip Control: Yol yüzeyi nasıl olursa olsun engebeli arazide daha iyi sürüş için destek olur. Sistem (ESP hesaplayıcısına gömülü) ileri tutuş kontrolü kullanır. Bu kontrol önden çekişli tekerleklerin tutuşunu yönetir ve farklı zeminlere uygun modlara sahiptir. Standart modda Grip Control otomatik olarak çalışır. Ancak sürücüler orta konsoldaki döndürmeli düğme yordamıyla Kum, Yol, Kar veya ESP OFF modlarından birini seçebilir. C5 Aircross koşullar ne olursa olsun her türlü yola adapte olarak şaşırtıcı bir sürüş çok yönlülüğü sağlar. Grip Control ile birleştiğinde Yokuşta İniş Desteği aracın hızını dik yokuşlarda dahi sabitler. Bu teknoloji eğimlerden ister ileri ister de geri viteste inerken aracı doğru istikamette tutar ve patinaj ya da hızlanma riskini sınırlar. Yokuşta İniş Desteği aracı kapsamlı ve güvenli bir şekilde kontrol edip hızını çok düşük (3 km/s) tutar ve normalde stresli olacak durumlarda kontrol ile güvenlik sağlar. Bu iki işlev tüm jant boyutlarında ve yaz lastiklerinde mevcuttur. Verimlilikleri bölgedeki koşullara uyarlanmış lastiklerle daha da geliştirilir. Buna örnek olarak opsiyonel 18” Çamur ve Kar lastiği gösterilebilir.
Yokuşta Kalkış Desteği: Bu sistem yokuşta kalkışı kolaylaştırmak için eğimlerde fren pedalı bırakıldığında meydana gelen istenmeyen araç hareketlerini önler. Bu işlev %3 üstündeki eğimlerde devreye girer ve aracı iki saniye boyunca sabit tutar.
Viraj İçi Aydınlatma Fonksiyonu: Direksiyon simidinin açısına göre ana farlara ek olarak sol veya sağ sis lambası aktifleşerek aracın sağ veya solunda 75° aydınlatma sağlar. Bu sistem 40 km/s üzerindeki hızlarda devreye girer.
Treyler Stabilitesi Kontrolü: Bu sistem çekme sistemiyle donatılmış araçlarda treyleri sabitler (fabrika opsiyonu). ESP sistemini destekleyen Treyler Stabilitesi Kontrolü savrulmaları azaltır ve treyleri kritik hızlara gelindiğinde yavaşlatır. Çekilen objeyi araca elektrik bağlantısı yapıldığında algılar. ESP’li treylerin stabilizasyonu ESP sisteminin sensörlerini kullanarak gerekli müdahaleleri tetikler. Akstaki frenleri ayrı ayrı ve sıra sıra devreye sokarak savrulmayı aktif bir şekilde azaltır. Bu müdahale çoğu durumda savrulmayı ve böylece de tehlikeleri tamamen önlemek için yeterlidir. Savrulmanın çok olması durumunda sistem motor torkunu azaltıp çeken aracın dört tekerleğini frenleyerek hızını seri bir şekilde düşürür.

Dijital dünya ile süreklilik sağlayan 6 bağlantı teknolojisi

C5 Aircross, yolculara kullanımı kolay ve son teknoloji sistemler sunarak yolcuların dijital dünyaları ile otomobilleri arasında bir bağ kuruyor. Otomobilin orta konsolunda yer alan ses tanıma özelliği bulunan 8 inç kapasitif tabletle kullanıcılar C5 Aircross’u konfigüre edebilir ve telefon, klima ile navigasyonu içeren multimedya sistemine erişim sağlayabiliyor.

Android Auto, Apple CarPlay™ ve MirrorLink® uyumlu Ekran Yansıtma İşlevi sayesinde araçtakiler akıllı telefonlarını orta konsoldaki tablette güvenli bir şekilde kullanabiliyor.
Yeni nesil, 3D navigasyon sistemi Citroën Connect Nav ise gerçek zamanlı trafik bilgisi, servis istasyonu ve park yeri konumları ve fiyatları, hava bilgisi ve bölgedeki ilgi alanları aratma fonksiyonu için TomTom Traffic gibi bağlı hizmetlere sahip.
Sunulan kablosuz şarj sistemi sayesinde Qi standardına uygun çeşitli akıllı cihazları orta konsolda yer alan özel saklama alanına kurulu şarj matı ile şarj etmek mümkün hale geliyor. Samsung Galaxy S7, S8 ve S9 ile iPhone 8 ve iPhone X gibi çok sayıda akıllı telefon için kullanılabilir.

Çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşma imkanı

C5 Aircross’ta yolculuk süresince dikiz aynasına yerleşimli HD kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşmaya imkan tanıyan ve aynı zamanda kaza anlarını ya da yol koşullarını kayıt altına alabilen, bir nevi karakutu görevi de gören Citroën ConnectedCAM™ teknolojisi de kullanılıyor. Google Play Store veya Apple Store’dan indirilen uygulama sayesinde akıllı telefonunuz ConnectedCam ile bağlantılı hale geliyor ve istediğiniz zaman istediğiniz görüntüleri anında kaydediyor ya da sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz.

Güçlü ve verimli motor seçenekleri

C5 Aircross, yüksek performanslı, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleriyle geliyor. Bu motor seçenekleri üstün sürüş keyfi ve dikkat çekici verim için 6 ileri manuel şanzıman ya da 8 vitesli EAT8 otomatik şanzıman ile donatılıyor.

2 benzinli motor: PureTech 130 S&S 6 ileri manuel ve PureTech 180 S&S EAT8
3 dizel motor: BlueHDi 130 6 ileri manuel, BlueHDi 130 S&S EAT8 ve BlueHDi 180 S&S EAT8
2019’un sonlarına gelindiğinde C5 Aircross şarj edilebilir hibrit (PHEV) teknolojisi ile donatılan ilk Citroën olacak. Otomobili tamamen elektrik motoruyla kullanmaya imkan veren EV modunun menzili ise 60 km.

Verim ve keyif sunan yeni EAT8 otomatik şanzıman

C5 Aircross Japon uzman Aisin tarafından tasarlanıp geliştirilen 8 vitesli EAT8 otomatik şanzımanın (EAT: Efficient Automatik Transmission / Verimli Otomatik Şanzıman) son versiyonuna sahip. Günlük kullanımda esnek tork konvertörü hem harekete geçerken hem de park ederken gerçek bir sürüş konforu sağlıyor.

Sürücüler direksiyon simidinin arkasında yer alan kulakçıkları kullanarak manuel vites geçişi yapabilir. Otomobili stop edildiğinde ise vites otomatik olarak park moduna geçiş yapıyor.

Citroen’in yeni amiral gemisi C5 Aircross’un Türkiye’de 2019 başında satışa sunulması bekleniyor.