Citroen Ogier’le bir kez daha podyumda!

2674
Citroen pilotu Sebastien Ogier

Portekiz Rallisi’nden 20 puan çıkarmayı başaran 2019 Dünya Ralli Şampiyonası’nın  lideri Citroen pilotu Sebastien Ogier’den çok anlamlı bir podyum zaferi daha!

Her fırsatı değerlendiren ve en zor şartlar altında bile pes etmeyen Sebastien Ogier ve Julien Ingrassia ikilisi, Portekiz Rallisi’nde de başarılı bir performans sergiledi ve bir kez daha kendine podyumda yer buldu. ‘Asla pes etme’ sloganı ile yarışan ikili istikrarlı bir yarış çıkartarak sezonun altıncı podyumu ile kendilerinin ve hayranlarının yüzünü güldürürken, Citroën Total World Rally Team bu sonuçla yedinci kez ilk üç sırada yer almış oldu. İyi bir yarış çıkartan Esapekka Lappi ve Janne Ferm ikilisi ise üst üste iki talihsizlik yaşadıktan sonra yarışı bırakmak zorunda kaldılar.

Power Stage’den alınan 5 puan altın değerindeydi

Son güne rakiplerinin 11,8 saniye gerisinde başlayan Citroen pilotu Sebastien Ogier ve co-pilotu Julien Ingrassia , Power Stage ve mevcut bonus puanlarına odaklanarak rakiplerini zorluyordu. Baskı altındaki rakipleri son ayakta hata yapınca, Fransız ekip son ayakta üçüncü sıraya yükseldi. Bu üçüncülük başarılı ikiliye sezonun altıncı podyumunu ve eş zamanlı olarak Citroën Total WRT’nin yedinci podyumunu getirdi. Power Stage bölümünde elde ettiği 5 puan ile Citroen pilotu Sebastien Ogier şampiyonadaki liderliğini korudu.

Citroen Rally Portugal 2019

Lappi için kabus anları!

Lappi-Ferm ikilisi ise Cumartesi ayağında etkileyici bir performans sergiledi ve üst sıralara tırmanarak beşinciliğe yerleşti. İkili gün boyunca üç kere en iyi dördüncü zamana imza attı. Ne yazık ki, pazar günkü ayağın başlangıcındaki küçük bir hata onlara çok pahalıya patladı. İkili bir sert sağ viraja fazla keskin girince spin attıktan sonra otomobil devrildi. Aracı çok fazla hasar almayan ikili yarışa devam edebildi. Yarışın devamında beşinciliğini korumak isteyen ikili şartları biraz zorladığında yol banketine temas ederek yarış otomobilinin sol arka süspansiyon bağlantısına zarar verdi ve bu nedenle yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Citroën Total WRT Pilotu Sébastien Ogier“Bu sonuç bizim için bir ödül”

Citroën Total WRT Pilotu Sébastien Ogier yapmış olduğu değerlendirmede:“Bu hafta sonu yirmi puan alabileceğimizi hiç düşünmedim. Yarış esnasındaki konumumuz ralliyi kazanma ihtimalinden oldukça uzaktı. Yine de asla pes etmedik ve sonuna kadar mücadeleye devam ettik. Bu açıdan bakıldığında bu sonuç bir ödül olarak görülebilir. Açık söylemek gerekirse zaten Sardunya’da ilk sırada olmamayı beklemiyordum, ama aldığımız her puan büyük öneme sahip. Hafta sonu boyunca rakiplerimizle aynı yol tutuş koşullarına sahiptik ve Power Stage bölümünde puan aldığımız için çok mutluyuz. İçinde bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında bunu pek gösterme fırsatımız olmamış olsa da, performans noktasında gelişme kaydettiğimiz kesin.” dedi.

Citroën Total WRT Pilotu Esapekka Lappi“Talihsiz bir kaza geçirdik”

Citroën Total WRT Pilotu Esapekka Lappi ise:“Talihsiz bir kaza geçirdik. Aslında aracımız devrilince çok fazla hasar almadı, ama arka spoyler tamamen parçalanmıştı. Yarışın devamında da oldukça iyi bir performans çıkartıyorduk, ancak bir sağ virajda bankete çarptık ve bunun sonucu olarak lastiği patlatıp sol arka süspansiyon bağlantısını kırdık. Bitiş çizgisine çok fazla mesafe vardı ve kendi imkânlarımızla sorunu çözemedik. Daha iyisini hak eden tüm takım adına gerçekten de üzgünüm” dedi.

“İyi bir otomobille yarışıyorlar ve otomobilin hakkını veriyorlar”

Citroen Racing Team Müdürü Pierre BudarCitroën Racing Team Müdürü Pierre Budar:“Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia bir kez daha mükemmel bir hafta sonu geçirerek bizlere çok kıymetli puanlar kazandırdılar. Aslında ilk günkü pozisyonları pek umut vaat eden türden değildi, ancak hafta sonu boyunca pes etmediler ve çok iyi bir performans sergilediler. Çabalarının karşılığını aldılar ve bir kez daha podyuma çıkmayı başardılar. İyi bir otomobille yarışıyorlar ve aldıkları sonuçlarla bu iyi otomobilin hakkını veriyorlar. Esapekka Lappi ve Janne Ferm yaptıkları iki hata nedeniyle yarışı bitiremedi. Tabi ki de çok üzgünüz. Böylesine güzel bir günde onlardan da puan gelmesi iyi olurdu. Umarım hatalarından ders çıkarıp sonraki yarışlarda daha dikkatli olur ve daha iyi sonuçlar elde ederler. Daha da yoğun çalışıp otomobili geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

WRC GÜNLÜĞÜ’NE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

2019 Portekiz Rallisi Genel Klasmanı
1-Tänak / Järveoja (Toyota Yaris WRC)
2-Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC)
3-Ogier / Ingrassia (Citroën C3 WRC)
4-Suninen / Salminen (Ford Fiesta WRC)
5-Evans / Martin (Ford Fiesta WRC)
6-Rovanperä / Haltunen (Skoda Fabia R5)
7-Latvala / Anttila (Toyota Yaris WRC)
8-Kopecky / Dresler (Skoda Fabia R5)

WRC Sürücüler Klasmanı Puan Durumu
1-Sébastien Ogier – 142 puan
2-OttTänak – 140 puan
3-Thierry Neuville – 132 puan
4-Elfyn Evans – 65 puan
5-Kris Meeke – 56 puan
6-TeemuSuninen – 44 puan
7-Sébastien Loeb – 39 puan
8-Jari-MattiLatvala – 38 puan
9-Andreas Mikkelsen – 36 puan
10-Esapekka Lappi – 34 puan
Markalar Şampiyonası Puan Durumu
1-Hyundai WRT – 202 puan
2-Toyota Gazoo Racing – 182 puan
3-Citroën Total WRT – 158 puan
4-M-Sport Ford WRT – 122 puan
___________________________________
+Portekiz Rallisi’ni 4 kez Murat 131, 2 kez Murat 124 kazandı
+Citroen, Sebastien Ogier’i podyuma taşıyabilecek mi?
+Portekiz Rallisi’ne Toyota’nın 3 silahşörü yön verecek!
+2019 Türkiye Rallisi ne zaman, nerede yapılacak?